Naburmuszona mina, ciągłe wzdychania i wywracanie oczami.

Entuzjazm pomieszany z rezygnacją.

Rozmowy, po których porozumienie wydaje się jeszcze bardziej niemożliwe.

To codzienność życia z nastolatkiem. .

Czy można się z nim dogadać?

Jak sprawić, żeby zechciał nas wysłuchać?

Co robić, by chciał z nami rozmawiać i powierzać nam swoje problemy?

Jak poruszać trudne tematy, skoro nawet z łatwymi … nie jest łatwo?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w świetnej książce, wydanej przez wydawnictwo Samo Sedno, autorstwa Michelle Icard pt. “JAK SIĘ DOGADAĆ Z NASTOLATKIEM”. 

Książka “Jak się dogadać z nastolatkiem” to zbiór ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić rozmowę z naszym nastoletnim dzieckiem na tematy, które są najtrudniejsze, ale jako rodzice powinniśmy je podjąć. Autorka krok po kroku prowadzi nas przez rozmowę na wybrany temat, dzieląc ją na pięć etapów –  bezkonfliktowy początek, relacja pełna empatii, inny punkt widzenia, echo tego, co usłyszałaś oraz feedback a także podpowiada, jak nie zepsuć takiej rozmowy.

Poruszanych jest tutaj 14 zagadnień, do których można sięgnąć od razu, jeśli to jest właśnie problem, który dotyczy nas osobiście:

Rozmowa o relacji między tobą i twoim dzieckiem. Fantastyczna relacja, jaka ma miejsce między rodzicem a małym dzieckiem, nagle ulega zmianom nie do poznania. Jak sobie z tym poradzić?

Rozmowa o niezależności. Nastoletni wiek to czas zaznaczania swojej niezależności przez dorastające. Etap ten jest nieunikniony, dodatkowo nasycony wieloma  emocjami, dlatego też warto rozmawiać o niezależności i stawianiu się coraz bardziej samodzielnym.

Rozmowa o zmieniających się przyjaźniach.  Grupa rówieśnicza jest dla nastolatka bardzo ważna. Często rodzice chcieliby dobierać przyjaciół dla swoich dzieci, martwią się też, kiedy kolejna przyjaźń “nie wychodzi”. Z drugiej też strony nie chcą, by dziecko wpadło w nieodpowiednie towarzystwo. W tym rozdziale znajdziemy podpowiedzi, jak poradzić sobie z takim problemem.

Rozmowa o kreatywności. Kreatywność, twórczość, działanie z pomysłem to zachowania naturalne dla małych dzieci. Z czasem jednak są wypierane przez coś mniej wymagającego  – ekran. To właśnie w tym rozdziale znajdziemy min. odpowiedzi na pytanie jak zachęcić dziecko do odejścia od ekranu lub wykorzystanie go w konstruktywny sposób.

Rozmowa o dbaniu o siebie. To bardzo ważny temat dotyczący wyglądu zewnętrznego, higieny osobistej, prawidłowego odżywiania, snu a także  samookaleczeń.  Wskazówki zawarte w rozdziale pomagają dostrzec problem, który wcześniej mógł być niewidoczny.

Rozmowa o sprawiedliwości.  Częste słowa w ustach nastolatków – TO NIESPRAWIEDLIWE ! Dlatego tak ważny jest rozdział o sprawiedliwości i odwiedzi na pytania: Czy istnieje sprawiedliwość na świecie? Czy można wszystkich traktować tak samo? Jak odnieść to zagadnienie wobec wrażliwego nastolatka, który często czuje się pokrzywdzony.

Rozmowa o technologii. Współczesna technologia zmienia się, jak w kalejdoskopie. Dla nastolatków to naturalne i z łatwością podążają za zmianami. A czy nam – rodzicom jest równie łatwo? Co robić, by nadążać za współczesnym światem (i tym samym dorastającym dzieckiem) ale jednocześnie pozostać sobą?

Rozmowa o krytyce. Dzieci w okresie dorastania są bardzo wrażliwe na krytykę. Jak sprawić, by potrafiły odróżnić “krytykę konstruktywną” od “krytyki destrukcyjnej” i nauczyły się radzić sobie z przykrymi uwagami na swój temat? Jak w naturalny sposób podkreślać ich mocne strony? Takie zagadnienia poruszane są w tym rozdziale.

Rozmowa o ciężkiej pracy. Temat ten w niejednej rodzinie potrafił doprowadzić do konfliktu. To odwieczny problem pokoleniowy – starsze pokolenie zazwyczaj pokazuje młodszemu, jak ciężko pracowało. Autorka przekonuje, że rozmowę na ten temat można przeprowadzić w bardziej motywujący sposób. Znajdziemy tu również zagadnienia dotyczące sukcesów i porażek.

Rozmowa o pieniądzach. Edukacja finansowa jest bardzo istotna, a rodzice często niesłusznie odsuwają dzieci od pieniędzy mówiąc, że “dzieciom niczego nie brakuje”.  A angażowanie dzieci w domowy budżet i planowanie wydatków oraz uświadamianie dzieciom różnic w “zamożności” różnych rodzin jest bardzo cenne.

Rozmowa o seksualności. To pewnie jeden z tych najtrudniejszych tematów o ile nie najbardziej trudny. W tym rozdziale dowiemy się, kiedy zacząć rozmowę o seksualności, dlaczego ważne jest uświadomienie sobie własnych wartości związanych z seksualnością albo dlaczego nie unikać tematu pornografii.

Rozmowa o reputacji. Dla nastolatka, który żyje dniem dzisiejszym pojęcie przyszłości i tego, że jego dzisiejsze decyzje zaważą o jego dorosłym życiu może być bardzo abstrakcyjne. Dlatego właśnie warto poruszać ten temat i uświadomić mu, jak ważne jest działanie przyszłościowe. W rozdziale poruszany jest również problem mediów społecznościach, umieszczanych tam treści oraz wpływu, jaki mają na dorastającego, młodego człowieka.

Rozmowa o impulsywności. W tym rozdziale znajdziemy odpowiedź na pytanie – dlaczego nastolatki są impulsywne – a co za tym idzie ulegają pokusom, ogarnia je złość albo euforia i co zrobić, by była to ich zaleta a nie wada?

Rozmowa o pomaganiu innym. Nastolatki wpatrzone są w siebie, dlatego ciężko im dostrzec drugą osobę, na przykład będącą w potrzebie. Trudno jest je zachęcić do zaangażowania w obowiązki domowe a nawet posprzątania własnego pokoju. W tym rozdziale znajdziemy podpowiedzi, co robić, by nasze dzieci były bardziej zaangażowane w sprawy innych i bardziej chętne do pomocy.

Brzmi ciekawie, prawda?

Ale to nie wszystko 🙂

W książce “Jak się dogadać z nastolatkami” znajdziemy  też “asy z rękawa”, czyli krótkie i uniwersalne sposoby na lepsze rozmowy z nastolatkiem na dowolny temat oraz 12 pułapek konwersacji,  które spowodują zepsucie każdej rozmowy. Świadomość ich istnienia pomoże ograniczyć ich wpływ  a tym samym ułatwi porozumienie z dzieckiem.

Kilka słów o autorce:

Gorąco zachęcam wszystkich rodziców, którzy chcą się rozwijać, polepszać relacje ze swoimi dziećmi i wyposażyć je w istotne w przyszłości umiejętności do zapoznania się z tą książką.  “Jak się dogadać z nastolatkami” będzie fantastyczną inspiracją i  pomocą w potrzebie. Jak już wspomniałam uwzględnia konkretne, codzienne problemy a ponadto napisana jest w przystępny i bardzo praktyczny sposób. Można czytać ją zaczynając od tego, co jest dla nas najistotniejsze i wracać do tematu wielokrotnie w razie potrzeby.

JAK SIĘ DOGADAĆ Z NASTOLATKAMI

Wydawnictwo SAMO SEDNO.

Rok wydania 2021

Autorka – Michelle Icard

Tłumaczenie – Maciej Jakub Jabłoński

Może zainteresuje Cię również:

NASTOLATEK NA NAUCZANIU ZDALNYM. JAKIE ZACHOWANIE JEST SYGNAŁEM, ŻE DZIEJE SIĘ COŚ NIE TAK.

JAK ROZMAWIAĆ Z NASTOLATKIEM.

POWRÓT DZIECI DO SZKÓŁ. CO ROBIĆ, BY JE WSPIERAĆ I NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ. 

Zapraszam  też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Jeden wątek z “Jak się dogadać z nastolatkiem? Bez kazań, moralizowania i na każdy temat. Recenzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *