Jako studentka psychologii pasjami czytałam “Charaktery”.

To pismo “z charakterem”, “budujące charakter” i “o charakterach”.

Znaleźć w nim można było każde zagadnienie psychologiczne. Do dziś mam kilka archiwalnych numerów z ulubionymi artykułami o rozwoju osobistym, pomagające lepiej rozumieć siebie i innych.

To, co najbardziej cenię w “Charakterach” to  użyteczność, pragmatyzm oraz “życiowość” prezentowanych treści.  Błyskotliwe, łatwe do zapamiętania cytaty pomogły mi zdać niejeden ustny egzamin lepiej, niż wiedza z podręczników 😉

Dziś chciałam Wam przedstawić “Małe charaktery”, psychologiczny magazyn dla dzieci, które są “dzieckiem” “Charakterów”, powstają pod ich opieką merytoryczną i są równie użyteczne i wartościowe. 

 

“Małe charaktery”  to czasopismo rekomendowane dla dzieci w wieku 6-10 lat, choć  również te nieco młodsze i nieco starsze znajdą coś dla siebie.  Magazyn to również źródło wiedzy dla rodziców dając im konkretne wskazówki wychowawcze, pokazuje jak rozwijać kompetencje dziecka i budować  z nim dobre relacje.

“Małe charaktery” podzielone są na przeplatające się ze sobą działy.

Mamy więc następujące działy:

 

TO LUBIĘ – znajdziemy tutaj opowiadania, wiersze, porady i propozycje aktywności skupione wokół tematu przewodniego danego numeru – w prezentowanym przeze mnie numerze tematem tym jest “oswajanie zmiany”.  Możemy więc przeczytać między innymi opowiadanie na czasie wspierające dzieci w przechodzeniu z trybu “wakacje” w tryb “rok szkolny” pt. “Jak Antoś zakończył wakacje i rozpoczął rok szkolny” a także dowiedzieć się dlaczego warto planować dzień oraz jak to dobrze zrobić. Dodatkiem do tego numeru jest Planer.

 

KUFEREK Z EMOCJAMI, w którym znajdziemy bajki i inne teksty terapeutyczne, konkretne techniki i narzędzia wspierające dobrostan i rozwój psychiczny dziecka przez pokazanie na konkretnej sytuacji, jak rozpoznać daną emocję i się nią „zaopiekować”. Prezentowany numer dedykowany jest uczuciu “strachu” oraz “lęku”. Znajdziemy w nim między innymi opowiadanie o małym Heńku, który uczył się rozpoznawać swój strach i zmienić go w mały “straszek”. Opowiadania takie, jak o Heniu mają ogromną moc, niezwykle działają na dziecięcą wyobraźnię oraz oswajanie problemów.

 

BOHATER Z CHARAKTEREM to dział, w którym poznajemy sylwetki dzieci o niezwykłych osiągnięciach i zainteresowaniach, inspirujące małych czytelników do poszukiwania w sobie mocy i rozwijania własnych pasji. W tym numerze mamy przyjemność poznać 13-to letnią Dominikę Kawa, która dzieli się swoimi doświadczeniami i osiągnieciami jako piosenkarka.

 

CZYTAM I ROZMUMIEM to praktyczny dział, w którym znajdziemy teksty, zadania, łamigłówki kształtujące kompetencje językowe, zdolność czytania ze zrozumieniem, pamięć, spostrzegawczość, myślenie i grafomotorykę. Wiemy, że dzieci uwielbiają wszelkie “zadanka” i łamigłówki. W “Małych charakterach” również i tego nie brakuje. Są między innymi rebusy, zagadka detektywistyczna, kolorowanki.

 

JAKIE TO CIEKAWE to dział, w którym znajdziemy mnóstwo ciekawych tematów o najbliższym otoczeniu i dalekim świecie, pomysły na spędzanie czasu w sposób rozwijający wyobraźnię i umiejętności plastyczne, aktywne kształtowanie kompetencji poznawczych i twórczego myślenia. W prezentowanym numerze przeczytać możemy między innymi opowiadanie  pt. “Życie kołem się toczy”, które przybliży dzieciom cykl życia chrabąszcza majowego oraz dębu, pokaże, z czego powstaje organizm i jakim zmianom ulega w ciągu swojego życia.

 

ŚCIŚLE FAJNE to z kolei dział z propozycjami aktywności w duchu nauczania przez doświadczenie, pobudzanie kreatywności, rozwijanie umiejętności matematycznych, inżynieryjnych i logicznego myślenia. W tym numerze znajdziemy propozycje zabaw z latawcem.

 

UŚMIESZKI to zabawne i nieoczywiste sytuacje rysunkowe, zagadki, żarciki, psotki i chichotki, czyli zaskakujące ilustracje i teksty z przymrużeniem oka, pobudzające wyobraźnię i otwartość na nowe doświadczenia. W prezentowanym numerze uśmieszki znajdują się na szkolnym podwórku. A o co dokładnie chodzi? Sprawdźcie sami 🙂

 

ANEGDOTKA KOTKA ŁASKOTKA  to prawdziwe lub zmyślone, krótkie historyjki humorystyczne z elementem dydaktycznym, pobudzające wyobraźnię, których niespodziewane zakończenia zaskoczy dziecko i rodzica. W tym numerze poznamy bardzo enigmatyczną opowieść autorstwa znanego pisarza dla dzieci Grzegorza Kasdepke pod tytułem “Naprzód”.

 

W POKOIKU SŁONIKA BALONIKA to z kolei dział, w którym znajdziemy propozycje wartościowych i inspirujących lektur dla małego czytelnika. 

 

Prezentowane działy łączą się ze sobą, przeplatają zapewniając dzieciom ciekawy sposób spędzania czasu, rozrywkę i naukę. Każdy artykuł, opowiadanie, zabawa, zadanie oznaczone jest specjalnym komentarzem dla rodziców opisującym jakie kompetencje dziecka rozwijane są w danym miejscu w “Małych charakterach”.

Wszystkie umieszczone w czasopiśmie treści   przygotowywane są przez nagradzanych autorów literatury dziecięcej oraz doświadczonych psychologów dziecięcych.

Jestem przekonana, że “Małe charaktery” spodobają się każdemu rodzicowi pragnącemu uczyć się i rozwijać się w swej roli, szukającemu wciąż nowych pomysłów lub odpowiedzi na nurtujące pytania i problemy. Dzieci z kolei będą mogły czerpać wiele radości, wsparcia i ciekawych doświadczeń podczas lektury charakterów.  Pismo “Małe Charaktery” będzie również pomocne we wspólnym spędzaniu czasu a tym samym wzmacnianiu relacji.

Gorąco polecam!

“Małe charaktery” są wydaniem specjalnym magazynu “Charaktery”,  wydawanym przez Forum Media Polska Sp. z o.o. . Patronat nad pismem sprawuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom. 

Więcej o “Małych Charakterach” i zespole tworzącym pismo znajdziesz TUTAJ [KLIK]

Prenumeratę na “Małe Charakery” oraz “Charaktery” możesz zamówić TUTAJ [KLIK]. Od poniedziałku 13.IX.21 od godziny 11.00 do środy 15.IX.21 do godziny 11.00 możesz zamówić prenumeratę taniej o 10% wpisując kod rabatowy KUFEREK

Bezpośredni link TUTAJ [KLIK]

Archiwalne numery “Charakterów” 🙂

 

Jestem ciekawa czy znasz już “Małe charaktery”. Podziel się w komentarzu swoją opinią. 

Zapraszam  też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

 

6 wątków z “Małe charaktery – psychologiczny magazyn dla dzieci. Recenzja.

  1. dużo słyszałam o tym czasopiśmie, ale właśnie skierowanym tylko i wyłącznie dla dorosłych, nie wiedziałam, że jest też odpowiednik dziecięcy, chętnie sięgnę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *