Bardzo lubię ten cytat  Jean Cocteau:

“Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zmieniać się we wszystko, w co tylko zapragną”.

Kto obserwuje uważnie dzieci na pewno zauważa, jak bardzo prawdziwe są te słowa. Kiedy dziecko bawi się, wchodzi w inny wymiar, inny świat, i jest w nim tak pogrążone, że wręcz czuje emocje postaci, którą odgrywa lub którą “ożywia”, podąża za nią i jest nią pochłonięte.

Dlatego też bardzo dużą wartość w procesie wychowania, rozwiązywania problemów oraz psychoedukacyjnej lub terapeutycznej pracy z dziećmi odgrywają Opowieści i Metaforyczne przekazy. To, co nie dotrze do dziecka powiedziane wprost, z pewnością o wiele lepiej zabrzmi opowiedziane nie dosłownie, a przez opowieść lub zabawę. Działa to również w drugą stronę. Często trudne, traumatyczne przeżycia są tak głęboko ukryte, że dziecko jest w stanie opowiedzieć o nich tylko za pomocą innego, niedosłownego przekazu.

Jest wiele książek, czasopism, które przychodzą z pomocą rodzicom i dzieciom, podpowiadają, jak można wykorzystać opowieści do pracy i zabawy z dziećmi oraz inspirują do tworzenia własnych.

Chciałam Wam polecić dwie fantastyczne, pięknie ilustrowane książeczki dla dzieci, wydane przez Forum Media Polska Sp. z o.o. :

“Bajki o emocjach dla najmłodszych”

oraz

“Bajki terapeutyczne dla najmłodszych”

Książeczka “Bajki o emocjach” to zbiór krótkich opowiadań dla dzieci wyjaśniających w prosty  sposób naturę dziecięcych emocji, używając ich języka. Bohaterami bajek są owady – należące do jednej grupy przedszkolnej, które zmagają się różnymi emocjami, takimi jak nieśmiałość, strach czy złość. Mamy tam też historie o skarżypycie oraz przedszkolnej gwieździe. Opowiadania pokazują, jak bardzo naturalne i potrzebne są wszystkie uczucia a jeśli się pojawiły to znaczy, że tak właśnie  miało być.  Dzięki historykom dzieci same odkryją, jak mogą sobie z nimi poradzić, mogą też być świetnym wstępem do rozmowy i wyjaśnienia trudności, jakie były udziałem dzieci.  Zwierzaki – owady przedstawione są w bardzo uroczy sposób, przybliżając dzieciom jednocześnie świat przyrody i jej najmniejszych mieszkańców.

Książeczka “Bajki terapeutyczne” to z kolei zbiór opowiadań, w których pojawiają się różni bohaterowie od księżniczek, przez skrzaty, zwierzątka a nawet …. szkolne przedmioty. Jej przesłaniem jest przybliżenie dzieciom znaczenia wszystkich zmysłów, jakie posiadamy czyli wzroku, smaku, węchu, dotyku, smaku oraz pewnych umiejętności, jakimi dysponują ludzie, np. umiejętności orientacji przestrzennej lub matematyczne.

Chciałam przybliżyć Wam jedną z tych opowieści, która szczególnie mnie ujęła . To historyjka o Matematyce, z którą nikt nie chciał się bawić, bo była trudna. Geografia i Biologia  wolały bawić się we dwie, bo zawsze miały mnóstwo ciekawostek do roboty, takich  jak podróżowanie czy podziwianie piękna przyrody. W ich mniemaniu Matematka była nudna a Matematyce było smutno, bo wcale tak nie czuła. Opowiadanie to ma dwa przesłania. Pierwsze dotyczy matematyki, jako nauki. Wiele dzieci ma pewną trudność z opanowaniem tej umiejętności, ponieważ wydaje się być trudna do zrozumienia i nudna a poza tym nie pozostawia wiele dla wyobraźni. Istotą tej bajki jest pokazanie, że matematyka jest potrzebna i bardzo przydatna a nawet niezbędna w codzienności. I wcale nie musi być nudna. Drugie przesłanie tej bajeczki dotyczy odmienności i indywidualności. Nawet, jeśli jesteśmy inni i różnimy się między sobą, to nie oznacza, że nie możemy się dogadać, razem spędzać czasu i wzajemnie sobie pomagać.

Jesteście ciekawi, jak skończyła się opowieść o Matematyce 🙂 ?

Gorąco polecam  książeczki Bajki o emocjach, dla najmłodszych oraz Bajki terapeutyczne dla najmłodszych do wspólnego czytania. Jestem przekonana, że będą dla Was bardzo pomocne, nie tylko w obliczu problemu, ale również na co dzień a także  staną się inspiracją do tworzenia własnych opowiadań. Rekomenduję je dla dzieci od 3 do nawet 10 lat.  Do każdej książeczki dodana jest płyta CD z opowiadaniami do posłuchania.

Książeczki wydane przez:

Wydawnictwo Media Polska Sp. z o.o., Poznań 2015, wydanie II

Znaleźć je można na portalu internetowym Literka.pl

Autorką jest pani Maciejka Mazan, tłumaczka książek i piosenek, a także autorka opowiadań, wierszy. Reżyserka.

Skład i projekt okładki pani Marzena Rosochacz.

Autorem ilustracji Fotolia.com

Portal  Literka.pl można znaleźć również na Facebooku oraz Instagramie
Może zainteresuje Cię również:
Zapraszam  też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *