Czasem bywa tak, że nauka przychodzi z łatwością.

Zdarza się jednak, że przychodzi z wielkim trudem, przyswajanie treści bywa męczące, nużące a to, co zostaje zapamiętane ulatnia się z pamięci zbyt szybko.

Czy są jakieś sposoby, które pomagają w nauce albo sprawiają, że jest ona przyjemniejsza, łatwiejsza i nie tak bardzo nużąca?

Odkryto, że w procesie nauki czynnikami ułatwiającymi zapamiętywanie są  wyobrażenia, obrazy, najlepiej takie, które aktywują wiele zmysłów, dodatkowo nasycone emocjami, najlepiej pozytywnymi. Im żywiej pracuje wyobraźnia, tym nauka jest przyjemniejsza, łatwiejsza i skuteczniejsza. Wplecenie nauki w czasie zabawy również sprzyja zapamiętywaniu na dłużej. Również rymowanki ułatwiają zapamiętywanie, z tego powodu, że same w sobie są łatwe do zapamiętania.

Wszystkie sprytne metody nauki, wykorzystujące inne, niż zakuwanie lub “branie na logikę” sposoby są zwane mnemotechnikami [więcej przeczytasz tutaj: klik]

Rymowane Wierszyki do nauki, o których chcę Wam opowiedzieć opierają się właśnie ma mnemotechnikach i wykorzystują metodę haków. Uwierzcie mi, to naprawdę działa, a dodatkowo sprawia mnóstwo frajdy 🙂 Nauka staje się przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

Wierszyki do nauki napisane przez pana Tomasza Elbanowskiego to zbiór 7 książeczek, w których znajdziemy wierszyki ułatwiające zapamiętywanie:

  1. Zasad ortograficznych pisowni wyrazów z “ó”, “ż” i ‘h”.
  2. Tabliczkę mnożenia.
  3. Ważne daty z historii świata oraz Polski, w tym związane z królami Polski.

Wierszyki ortograficzne.

W książeczkach dotyczących ortografii znajdziemy  wierszyki ułatwiające zapamiętywanie pisowni wyrazów z literkami “ó”, “ż” oraz “h”. W wierszykach tych znajdują się więc słowa, które zawierają tylko te litery. Przeczytanie takich wierszyków, sprawi, że w momencie wątpliwości jakie “ó” “ż” czy “h” napisać pojawi się w głowie obrazek wraz z wierszykiem pomagając rozwiać tę wątpliwość.

Sprawdźcie sami 🙂

Jak widzicie wierszyki napisane są w zabawnym stylu a ponadto krótkie historyjki, które zawierają są “z życia wzięte” 🙂

Tabliczka mnożenia w wierszykach.  

Tabliczka mnożenia zawiera wszystkie działania z tabliczki mnożenia od 1 do 9. Każde z tych działań zaprezentowane jest w postaci błyskotliwego, wesołego wierszyka wraz z przypisanym mu obrazkiem. Dodatkowo na końcu książeczki mamy podsumowanie całej tabliczki z tymi właśnie obrazkami. Rymowanki takie są bardzo dużym ułatwieniem w nauce tabliczki mnożenia, zwłaszcza dla “opornych” i znudzonych dzieci. Jestem przekonana, że po przeczytaniu wierszyków spojrzenie na sam obrazek szybko przywoła skojarzenie z działaniem i jego wynikiem 🙂

Na koniec zostawiłam absolutny, jak dla mnie hit 🙂

Wierszyki do nauki historii. 

Kiedy byłam maturzystką pewni T-Raperzy z nad Wisły nagrali zabawne piosenki w rytmie rapu – do dziś pamiętam jak rapowali: “Mieszko, Mieszko, nasz koleżko” 🙂

Dlatego też jestem przekonana, że proponowane wierszyki o datach historycznych będą wyjątkową i skuteczną pomocą dla uczniów. Każda z trzech książeczek zawiera inne obszary historii. Mamy więc wierszyki o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, o najważniejszych królach i władcach Polski oraz o najważniejszych wydarzeniach z historii świata.  Najważniejsze wydarzenia skupione są wokół dat i to właśnie data zamieszczona jest w wierszyku, na samym jego końcu.

Książeczki do nauki historii to nie tylko same daty wydarzenia. Autor w ciekawy sposób opisał również przebieg całego wydarzenia, a dzięki wierszykowi w łatwy sposób można zapamiętać tę datę. Kiedy zajdzie potrzeba – np. podczas sprawdzianu – aby wydobyć te wiadomości z pamięci będzie to naprawdę łatwe. Lotny wierszyk z kolorowym obrazkiem łatwiej jest zapamiętać i skojarzyć z przebiegiem danego wydarzenia,  niż wkuwać “bitwa pod Grunwaldem, 1410, bitwa pod Grunwaldem, 1410, bitwa pod Grunwaldem, 1410”.

Nauka historii Polski to również skupienie wokół władców Polski. Wiele wydarzeń z historii Polski dotyczy właśnie królów, a działy historii zaczynają się: “Za panowania króla…….” Korzystając w języka mnemotechnik Królowie Polski w pewnym sensie pełnią rolę “haków” w procesie zapamiętywania i nauki historii dlatego też warto ich znać.  “Królowie Polski i książęta w wierszykach”  to świetna podstawa dla całej historii Polski.

Oto pierwszy władca Polski i ostatni król w wierszykach 🙂

Dodatkowym elementem ułatwiającym zapamiętywanie jest zaprezentowana przez autora na końcu  książki oś czasu. Każdy więc może umiejscowić sobie każdego władcę i towarzyszące mu wydarzenia na osi czasu, dzięki czemu będzie mógł skojarzyć władcę i  wydarzenie poprzedzające lub następujące po nim, co stworzy w jego głowie spójny obraz historii.

Gorąco polecam Wierszyki do nauki autorstwa pana Tomasza Elbanowskiego. Rekomenduję je dla dzieci kończących edukację przedszkolną oraz wszystkich starszych dzieci i dorosłych. Jeśli sami chcecie podszkolić się w historii albo macie problem z ortografią one z pewnością Wam pomogę.

Dzięki przepięknym ilustracjom stworzonym przez panią Małgorzatę Flis książeczki na pewno zostaną na długo w pamięci u każdego czytelnika.

Dla młodszych dzieci pan Tomasz wydał książeczkę o zwierzętach Afryki, również pięknie ilustrowaną przez panią Małgorzatę “Dobranoc Afryko”.  Opowiada ona o zwierzętach zamieszkujących Afrykę. Napisana jest również wierszem, co pozwala najmłodszym przeżyć piękną przygodę poznając zwierzęta zamieszkujące Afrykę ale również zaznajomić się z taką formą nabywania wiedzy.

Książeczki “Wierszyki do nauki” wydane są przez wydawnictwo Tabula Rasa.

Autor Tomasz Elbanowski

Autorka ilustracji Małgorzata Flis

Dziękuję Autorowi za przesłanie egzemplarzy recenzenckich.

Książeczki można zakupić tutaj: [KLIK]

Zapraszam  też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Jeden wątek z “Wierszyki do nauki – ortografia, historia, matematyka, Tomasz Elbanowski – recenzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *