Jak żyć?
Każdy człowiek, choć raz zadał sobie to pytanie.
Wiele sytuacji w życiu sprawia, że tracimy równowagę a pojawiające się problemy przytłaczają nas i szukamy rozwiązań na różne sposoby.
Czy w tej książce, w której do głosu dochodzą znani od stuleci filozofowie znajdziemy odpowiedź?
Choć na pewno nie będzie to bezpośrednia odpowiedź, to jednak zawarte w niej słowa znanych filozofów, dopasowane do problemów współczesnego człowieka otworzą umysł i pomogą przemyśleć i spojrzeć na niektóre sprawy z zupełnie innej perspektywy.
Autorką książki jest Marie Robert. Do swojej opowieści zaprosiła 12 filozofów, a każdy z nich miał wielkie znaczenie dla współczesnej nauki. Nie chcę streszczać książki, ale chciałam Wam przytoczyć choć fragment myśli każdego z nich:
- Spinoza – Na podstawie całodniowej wędrówki po Ikei, w poszukiwaniu “tylko kilku niezbędnych rzeczy”, której zapewne doświadczył każdy z nas, autorka powołując się na słowa tego właśnie filozofa wyjaśnia, że pragnienie (w tym przypadku rzeczy materialnych) nie jest czymś złym, co należy zwalczać, by mieć święty spokój, a raczej lepiej je dobrze poznać a tym samym poznać siebie i odpowiedzieć na pytanie “dlaczego tego pragnę” i “czy na pewno”?
- Arystoteles – Rozważamy tu ludzkie “postanowienia” i to, jak łatwo jest o nich zapomnieć lub odłożyć na lepszy czas i sprzyjające temu okoliczności. Istotą myśli tego znanego filozofa było dążenie do szczęścia a kluczem do jego budowania jest doświadczenie. Każdy błąd ( w tym wypadku rezygnacja z postanowienia) przybliża nas do uzyskania szczęścia.
- Nietzsche – Jego teoria o “nadczłowieku” znana jest pewnie każdemu. Łatwo popaść w perfekcjonizm, kiedy dąży się do osiągania coraz nowych celów, często zbyt ambitnych, jakim może być na przykład wygrana w maratonie. Autorka przekonuje, że “nadczłowiek” to nie ktoś “ponad innych” lecz ktoś kto jest naszym “celem”, postawionym przez nas samych na podstawie własnych doświadczeń i pomaga nam się rozwijać.
- Epikur – Nauki tego filozofa najlepiej ze wszystkich oddają współczesny świat i problemy, jakie w nim występują. Uzależnienie od gapienia się w ekran, od przeglądania informacji, alertów albo głupot pod pretekstem “bycia na bieżąco” to zmora współczesnego świata i obraz chorej cywilizacji. Myśl Epikura skupia się na dążeniu do szczęścia i radości – a to, co wyświetla się na ekranie powoduje niepokój i burzy ….. szczęście, jest przeszkodą do jego osiągnięcia.
- Platon – każdy z nas na pewno zna pojęcie “miłości platonicznej”, miłości skupionej tylko na duchowości i pozbawionej cielesności. Platon uważał również, że nasze życie to ciągłe poszukiwanie drugiej, idealnej połówki – w książce można przeczytać ciekawy mit na ten temat. Autorka przekonuje, że w myśl nauk Platona nie powinniśmy się czuć winni, tym, że szukamy miłości i osoby, która będzie naszym dopełnieniem a każde rozczarowanie to doświadczenie przybliżające nas do celu.
- Pascal – Smutno się trochę zrobiło czytając rozważania na podstawie nauk tego filozofa, bowiem pisze on o nieuchronnym zmierzaniu ku starości i przemijaniu. Jest jednak coś optymistycznego, bo choć nie zatrzymamy upływu czasu, możemy zmienić nasze nastawienie do niego i żyć “tu i teraz”, zmienić postawę na taką, która lepiej pozwoli nam przystosować się do zmian, jakie niesie ze sobą upływ czasu.
- Levinas – pierwszy raz przeczytałam o tym filozofie. A jego nauki są bardzo ciekawe, ponieważ poruszają problemy rodziców – a konkretnie związane z nastolatkami. Nastolatek fajnie został nazwany – “inny”. Autorka przekonuje, że wychowanie takiego innego to świetna przygoda. Zaakceptowanie faktu, że inny nie ma z nami nic wspólnego – nadaje życiu sens. Nie musimy rozumieć “innego“, bo to on pomaga nam lepiej rozumieć siebie.
- Heidegger – filozof ten również pisał o przemijaniu. Uważał (zresztą słusznie), że życie to dążenie ku śmierci. Ale….przekonywał również, że aby miało ono sens lepiej zajmować się ważnymi sprawami, a nie tracić go na błahostki. Ważną sprawą, którą warto poświęcić czas są na przykład inni ludzie wokół nas.
- Kant – filozof ten pomaga znieść rozstanie (porzucenie) z ukochaną osobą. Wystarczy tylko pozbyć się namiętności, która odbiera nam rozum i przez to bardziej cierpimy. Zamiast podążać za namiętnością lepiej skupić się na miłości, ponieważ jest stała i stabilna. Niestety – ani on, ani autorka książki nie wyjaśnili krok po kroku, jak uwolnić się od namiętności 😉
- Bergson – tu być możne znajdziemy odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wiele z nas – jak z pełnoetatowego pracownika stać się człowiekiem wolnym, który pracuje na swoim a piątek, piąteczek, piątunio trwa do poniedziałku bez zakłóceń? Co robić, by praca na swoim sprawiała nam przyjemność i dawała nie tylko pieniądza, ale również radość i szczęście? Z drugiej strony autorka pokazuje, jak łatwo wpaść w pułapkę, którą człowiek rozwijający firmę sam na siebie narzuca – dostępność 24h dla klientów, których jest coraz więcej. I pojawia się nowe marzenie – stałe godziny pracy. Czy da się to wszystko pogodzić?
- Wittgenstein – studiując nauki tego filozofa albo czytając chociaż te kilka stron w tej książce możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o kulturze i języku mówionym, a to pomoże nam nie popełnić gafy na ważnym przyjęciu albo nawet zabłysnąć na innym.
- Mill – tu znajdziemy kilka słów o prawdzie i kłamstwie. Czy warto zawsze mówić prawdę? A może czasem można skłamać, by chronić bliską osobę? Mill wynosi prawdę na piedestał, uważając, że jest ona potrzebna nie tylko dla dobra i szczęścia jednostki, ale również dla dobrostanu całego społeczeństwa.
Czy wciąż jeszcze pytasz się “Jak żyć”?
Opisana przede mnie książka jest napisana lekkim, zabawnym językiem. Autorka analizując myśli dawnych filozofów, odnosi je do problemów współczesnego świata, współczesnego człowieka, dlatego jest niezwykle użyteczna i warto po nią sięgnąć. Na końcu książki autorka dziękuje bliskim osobom, za to, że są w jej życiu i pomagają jej zmagać się z drobnymi i większymi problemami. Bardzo podoba mi się również podziękowanie dla 12 filozofów, których wzięła pod lupę w swojej książce i które zakończyła słowami – “Co ja bym bez Was zrobiła, panowie”? Myślę, że te słowa są niebanalną reklamą dla książki i zachętą do przeczytania wszystkich rozważań.
“Jak żyć – poradnik dla nieogarniętych”
Wydawnictwo Buchman, 2020
Autorka – Marie Robert
Tłumaczenie – Magdalena Kamińska – Maurugeon
Dziękuję za uwagę 🙂
Zapraszam też na mój Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz Instagram, gdzie bywa całkiem ładnie 🙂
Jak dla mnie fajna książka, warta uwagi. Czasem warto coś przeczytać pomocnego w życiu.
Aż trudno uwierzyć, że o tak poważnych sprawach można pisać w zabawnym i lekkim języku. Najbardziej trafia do mnie nr 10 Bergson
Bardzo ciekawa recenzja i ciekawe podejście filozofów do życia. Spodobał mi się Spinoza i Epikur. Na pewno ta pozycja trafi na moją listę książek do przeczytania.
Wiem komu prześlę link do tego wpisu i polecę książkę 🙂
ta pozycja bardzo mnie zainteresowała. Zabawny tytuł, ale z tego co piszesz fajne wątki i relfleksje 🙂 Zapisuję do stosiku 🙂
Na obecne czasy książka jak znalazł 🙂 Lekka książka, która przybliża najważniejsze zagadnienia z filizofii
Ciekawy sposób na pokazanie najważniejszych teorii filozofii.