Co robisz na myśl o jesieni?

Marzysz tylko o tym, by otulona ciepłym kocykiem z herbatką w dłoni przetrwać do wiosny?

A może  z radością oczekujesz deszczowych dni, które pozwolą Ci zostać w domu i zanurzyć się w ciekawej opowieści albo zabawie z dziećmi?

A może chłodna, jesienna aura, jak żadna inna dodaje Ci energii i dopiero wtedy zdobywasz szczyty?

Niezależnie od tego, co lubisz robić jesienią, zawsze warto to robić tak, by o siebie dbać.

Dlatego też bardzo serdecznie chciałam polecić Ci – najprzytulniejszy poradnik osiędbania, który nosi tytuł CIEPŁO.

Jego autorką jest Nina Czarnecka, twórczyni bloga Blimisien, a wydawcą wydawnictwo Znak.

W poradniku znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zaprzyjaźnić się z jesienną nudą, zimnem, ciemnością i sennością za sprawą różnych mocy, takich jak pyszne jedzenie, medytacja, przyjaźń, kontakt z naturą, praktyka wdzięczności i uważności….

Książka podzielona jest na sześć części.

W pierwszej z nich autorka opowiada o sobie, przeplatając swoją historię w wyjaśnianiem pojęcia „osiędbanie”. To właśnie tu dowiemy się w jakich obszarach warto o siebie zadbać, a każdy ma swoje własne, które dla niego są najistotniejsze. Poznamy również pojęcie ajurwedy, starożytnej filozofii, na którym między innymi opiera się idea książki oraz jak można odnieść ją do współczesnego świata, w którym żyjemy.

Druga część dotyczy NUDY. Autorka zachęca do dokonania swoistej autorefleksji na temat swojego życia, zadając sobie szereg pytań na przykład: „podczas jakiej pory roku masz najwięcej energii?”. Pozwala to na nawiązanie większego kontaktu z samym sobą. Zachęca również do tego, by przebywać więcej czasu offline i podaje, swoje własne sprawdzone sposoby, które to ułatwiają. Dzieli się również leśnymi rytuałami na jesień i zimę, które są praktycznym ćwiczeniem uważności. Znajdziemy tu również sprawdzone przepisy na jesienne dania oraz wskazówki, jak nauczyć się jeść i gotować uważniej i co dzięki temu zyskamy.

Trzeci część dotyczy ZIMNA . W tym rozdziale autorka również dzieli  sprawdzonymi, rozgrzewającymi przepisami kulinarnymi. Zachęca również do masażu gorącymi olejkami, pokazuje techniki, jak dobrze robić automasaż.  W rozdziale tym znajdziemy również babcine sposoby na inhalacje i rozgrzewające kąpiele. Autorka mówi również o tym, w co najlepiej ubierać się zimą, by nie marznąć.

Czwarta część to CIEMNO. Jest to bardzo ciekawy rozdział. Oprócz przepisów autorka opisuje wszystkie smaki, jakie jest ich  znaczenie oraz jak poszczególne zachcianki wpływają na nasze emocje. Zachęca do tego, by przyjrzeć się swoim zachciankom, zrobić „dziennik zachcianek”, ponieważ przyjrzenie się temu pozwala dowiedzieć się, jakie smaki zaspokajają nasz emocjonalny głód.  W rozdziale tym znajdziemy również duchowe praktyki wzmacniające radość, dające poczucie sensu i rozświetlające mrok. Są nimi na przykład wdzięczność i spontaniczne akty dobroci.

Piąta część to SENNOŚĆ. W rozdziale tym autorka dużo pisze o śnie i odpoczynku, o dobrym śnie i  skutecznym odpoczynku, o jego sile i potrzebie. Odczarowuje „nawyk” drzemki, mówiąc o jej skutecznym sposobem regeneracji, zachęca jednak do zastanowienia się, dlaczego pojawia się ona w ciągu dnia i jakie są jej powody.  Przygląda się również kawie, jej znaczeniu, smakowi, zachęca by zbadać, jaką zachciankę zaspokaja.  Zachęca do pisania „dziennika snów”.

Szósta część to zakończenie. Jak w każdym poradniku tu również można znaleźć coś dla siebie i coś, co kompletnie nie będzie nam odpowiadało. Autorka zachęca więc do tego, by znaleźć i powtarzać coś, bo będzie nam służyło.

Bardzo gorąco polecam Wam „najprzytulniejszy poradnik osiędbania”, ponieważ jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To nie tylko poradnik osiędbania ale również książka, która pomaga w rozwoju, samopoznaniu, odkrywaniu własnego „ja”, budowaniu relacji z innymi. To codzienna dawka czułości, jaką możemy obdarować samych siebie.

Nina Czarnecka „Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania” .

Wydawnictwo ZNAK , Kraków 2021

Zdjęcia Marta Brylińska

Zapraszam również serdecznie na blog BLIMSIEN, a także na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *