Jestem głęboko przekonana, że każdy rodzic, który sam lubi gry odkrył, jak przyjemne jest zaproszenie swojego dziecka w ten wyjątkowy świat. Ile to radości, satysfakcji i frajdy dla każdego. Spędzanie czasu w taki właśnie sposób, to jeden z wartościowszych prezentów, jakie możemy zaproponować naszej latorośli. Jest to nauka, zabawa  i wspólny czas w jednym.

To właśnie z myślą o rodzicach, którzy zastanawiają się, w co grać z dzieckiem powstał ten cykl wpisów. Specjalnie podzieliłam go na kategorie wiekowe, aby każdy mógł łatwo znaleźć coś co go interesuje. Dzielę się tu grami, które królują w naszym domu i które lubimy najbardziej. Nie robię recenzji.  Opisuję gry, które znam dobrze nie od dziś i szczerze polecam 🙂

Znajdziecie wśród nich gry strategiczne, kooperacyjne, gry z ukrytą tożsamością oraz spostrzegawcze.  Dla rodzinnego grania, moim zdaniem najlepsze są gry kooperacje, ale każdy wybiera coś, co jest dla niego najlepsze i najbardziej lubi.

Dzieci w wieku szkolnym potrafią już świetnie przewidywać i planować a tym samym obmyślać strategie w grze. Dlatego też mogą grać praktycznie w każdą grę, choć oczywiście poziom trudności będzie dostosowany do nich.

Oto, co dla nich przygotowałam:

  1. SZACHY, WARCABY I SKOCZKI- to gry – klasyka. Myślę, że wiek 7 lat jest odpowiedni, by wprowadzać dzieci w tajniki tych kultowych, strategicznych gier.
  2. OSADNICY Z CATANU –  W tej grze buduje się miasta i drogi, a każdy gracz dysponuje surowcami do budowy, które pozyskuje z przyległych kryjówek obszarów lub na drodze wymiany targu. Od tego, jak skomplikowanie potoczy się gra zależy, jaką strategię obiorą gracze. Jest to świetna rozrywka, wymagająca myślenia i planowania.
  3. CARCASSONE – jedna z moich ulubionych gier. Gracze budują miasta, drogi i klasztory przy pomocy losowo wyjętych płytek. Gra doczekała się wielu dodatków, choć czasem używanie ich pozbawia przyjemności z grania, kiedy trzeba się skupiać na zasadach. Niemniej jednak gorąco polecam, bo to świetna przygoda dla całej rodziny.
  4. WILKI I OWCE – gra bardzo podobna do Carcassone, z tym, że buduje się zagrody dla owiec. Jest też nieco mniej skomplikowana. W grze szczególnie uważać trzeba na wilka, który może pożreć owce. Również świetna zabawa dla rodziny.
  5. WSIĄŚĆ DO POCIĄGU (EUROPA) –  gra polega na rozbudowie sieci kolejowych, za co zdobywa się punkty. W tej grze akcja rozgrywa się w Europie. Czas spędzony z grą może być świetną okazją do rozmowy o miastach, jakie napotyka się tworząc swoje sieci. Wspaniała rozrywka dla całej rodziny, która zabiera nas do początków minionego stulecia.
  6. KTO TU BYŁ – to świetna gra dla całej rodziny z gadającą skrzynką. Trzeba uratować królestwo przed rabusiem a mają w tym pomóc gadające zwierzęta, których głosy wydobywają się ze skrzynki. Gra ma kilka stopni trudności, dlatego grać w nią mogą również młodsze dzieci. Wyjątkowa gra.
  7. RED SEVEN – świetna gra wymagająca logicznego myślenia. Polega na tworzeniu coraz to nowych zasad, dzięki którym zdobywa się punkty. Jest to gra raczej dla starszych dzieci, ale myślę, że każdy 10-cio latek jest w stanie sobie z nią poradzić.
  8. RUMMICUB –  gra w przypomina trochę karcianą grę w popularnego remika. Układa się ciągi cyfr w tym samym kolorze lub takie same cyfry.  Kiedy układy są wyłożone na stole można do nich dodawać kolejne lub wymieniać. Świetna i prosta rozrywka.
  9. DOBBLE – gra, która polega na błyskawicznym znalezieniu dwóch takich samych obrazków wśród innych, na dwóch różnych kartach i powiedzenie na głos nazwy. Jest przy tym śmiechu co nie miara. Gra doczekała się wielu wydań, np. Stars Wars.
  10. MONOPOLLY – to gra, w którą można grać 15 minut, albo 6 godzin. Dla starszego przedszkolaka jest do opanowania, choć, czasem zasady trzeba nieco zmienić, żeby nie ciągnęła się w nieskończoność. Na przykład zamiast grać do bankructwa można ustalić, że gramy pięć okrążeń planszy. Obecnie zostało wydanych  mnóstwo ciekawych wersji Monopolly, również dla mniejszych dzieci, np. Monopolly Avengers lub Kraina Lodu.
  11. SUPER FARMER – to gra, w której gracze wcielają się w postać farmera i hodują zwierzęta. Każdy zwierzak ma określoną wartość, na przykład króliczek jest mniej wartościowy niż koń i trzeba uzbierać więcej króliczków, niż koni, żeby mieć taką samą ilość punków. Zagrożeniem dla zwierząt są czający się w pobliżu wilk i lis, prze których można stracić całą hodowlę. Świetna zabawa dla całej rodziny.
  12. 5 SEKUND – to śmieszna gra, która polega na odgadywaniu haseł poprzez skojarzenia podane przez wspólnika w grze. W kolejnych etapach gra staje się trudniejsza, można używać tylko pojedynczych słów do podpowiadania lub tylko gestów, jak w kalamburach a na końcu przy pomocy statycznej pozy.  5 sekund jest wydane w kilku wersjach w zależności od wieku graczy.
  13. NIE ŚMIEJ SIĘ – to zupełnie podobna gra do 5 sekund, z tym, że tu nie używa się słów, można natomiast wydawać odgłosy. W grze chodzi o odgadywanie haseł, które gracze pokazują gestem, mimiką lub w jakiś inny sposób. Są dwie wersje, w jednej z nich celem jest to, by przeciwnicy się  nie zaśmiali podczas pokazywania. A czy jest to możliwe? Sprawdźcie sami 🙂
  14. ROBINSON – PRZYGODA NA PRZEKLĘTEJ WYSPIE – to gra kooperacyjna, w której gracze starają się przetrwać na wyspie jako rozbitkowie. Scenariusze są przeróżne np. rozpalenie ogniska na wzgórzu, trzeba tworzyć narzędzia, zdobywać jedzenie, walczyć z bestiami. Gra pozwala przeżyć super przygodę – nie zawsze zakończoną happy endem. Jest to dosyć wymagająca gra z dosyć trudną instrukcją,  ale w związku z kooperacyjnym charakterem dzieci i dorośli powinni się dobrze bawić.
  15. AGRICOLA – to gra rodzinna, gdzie każdy tworzy własne gospodarstwo z polami, pastwiskami i chce powiększyć rodzinę. Musi też przetrwać zimę i zdobyć jak najwięcej punktów. Fajna gra dla wszystkich.
  16. MAGIA I MYSZY – to cudowna, baśniowa, piękna gra kooperacyjna. Zabiera nas w świat fantazji i magii. Gracze wcielają się w dworzan zamienionych w myszy i próbują pozbyć się złej królowej. Przemierzają kolejne lokacje (kanały, kuchnia, dziedziniec). Używają różnych znalezionych przedmiotów, jak np. łyżka jako wyrzutnia śliwek. Walczą ze złymi szczurami, pająkami, muszą uciekać przed krukiem czy kotem. Wszystko w pięknej scenerii z fajnymi figurkami. Każdy rozdział jest inny, pojawiają się różne zadania, nowi bohaterowie, a wszystko składa się na świetną fabularną opowieść (na początku i czasami w trakcie scenariusza jest do przeczytania tekst wprowadzający i rozwijający opowieść). Wszystkie karty są jawne a gra przeniesie grających w piękny świat fantazji.
  17. FASOLKI – to gra karciana, która polega na hodowaniu fasolek, za co zbiera się punkty i handlowaniu nimi za co można uzbierać jeszcze więcej punktów, Można też stracić, jeśli będzie trzeba fasolki sprzedać wcześniej lub za swoje plony nie uzyska się zapłaty. Fajna gra dla miłośników ogrodnictwa.
  18. SCRABBLE – gra słowna, w której należy z losowo wybranych siedmiu liter ułożyć słowo dodając je do litery, która jest już a planszy. Za niektóre słowa lub litery można otrzymać premię. Świetna gra skłaniająca do myślenia i kreatywności. Dla urozmaicenia można na przykład grać w języku angielskim.
  19. JENGA – gra polega na układaniu wieży  z drewnianych klocków o identycznym kształcie i wielkości. Przekłada się klocki z dołu do góry do momentu, aż cała konstrukcja się przewróci. Jest przy tym mnóstwo śmiechu.
  20. MAKE “N” BREAK – to gra, polegająca na układaniu na czas, z klocków drewnianych o różnych kształtach i kolorach budowli, według określonego wzoru. Wzory znajdują się na losowo wybranych kartach. Jest to gra, wymagająca precyzji, o różnych stopniach trudności, dlatego polecam ją i dla dzieci starszych i dla młodszych.

 

To tyle jeśli chodzi o gry dla dzieci w wieku szkolnym.

Może dodasz jeszcze coś do tej listy?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i jest dla Ciebie przydatny przekaż go dalej. Polub też moją stronę – Mama na całego na facebooku – by być na bieżąco z wpisami blogowymi.

Zapraszam też na pozostałe wpisy z cyklu:

Wariacje na temat memory – cz.1 – przegląd gier dla dzieci w wieku 2- 4.

Wariacje na temat memory – cz. 2 – przegląd gier dla dzieci w wieku 4-7 lat.

Wariacje na temat memory – cz.4  – przegląd gier dla dzieci powyżej 12 lat.

A jeśli Twoje dziecko nie lubi przegrywać i nie wiesz, jak pomóc mu poradzić sobie z przegraną zapraszam tutaj [klik]

Bardzo dziękuję za pomysł i pomoc w realizacji – Magdzie – AsertywnaMama.pl  [klik] oraz Grześkowi – specjaliście od gier [klik]

 

 

5 wątków z “Wariacje na temat memory – cz.3. – przegląd gier dla dzieci w wieku 7-12 lat

  1. Osadnicy z Catanu :-))) Nie znam osoby, której by ta gra się nie podobała. Kupiliśmy rozszerzenie dla 6 osób. Innych rozszerzeń nie planujemy kupować. Tak właśnie było z Carcassone. Tak się nam spodobała, że kupiliśmy kolejne rozszerzenia, a potem… to już nam się tak skomplikowały zasady, że i gra poszła w odstawkę. Carcassone… ech… chyba muszę odszukać na strychu 🙂

    1. Osadnicy najlepiej smakują z dodatkiem Miasta i Rycerze, w którym horda barbarzyńców zagraża brzegom wyspy, a gracze próbują wspólnie ustanowić jakąś linię obrony – ten, który najmniej przyczyni się do obrony może stracić najwięcej.

  2. Pingback: Wariacje na temat memory – cz.2 – przegląd gier dla dzieci w wieku 4- 7 lat – Mama na całego

  3. Pingback: Wariacje na temat memory, cz.4 – przegląd gier dla dzieci powyżej 12 lat. – Mama na całego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *