Jestem głęboko przekonana, że każdy rodzic, który sam lubi gry odkrył, jak przyjemne jest zaproszenie swojego dziecka w ten wyjątkowy świat. Ile to radości, satysfakcji i frajdy dla każdego. Spędzanie czasu w taki właśnie sposób, to jeden z wartościowszych prezentów, jakie możemy zaproponować naszej latorośli. Jest to nauka, zabawa  i wspólny czas w jednym.

To właśnie z myślą o rodzicach, którzy zastanawiają się, w co grać z dzieckiem powstał ten cykl wpisów. Specjalnie podzieliłam go na kategorie wiekowe, aby każdy mógł łatwo znaleźć coś co go interesuje. Dzielę się tu grami, które królują w naszym domu i które lubimy najbardziej. Nie robię recenzji.  Opisuję gry, które znam dobrze nie od dziś i szczerze polecam 🙂

Znajdziecie wśród nich gry strategiczne, kooperacyjne, gry z ukrytą tożsamością oraz spostrzegawcze.  Dla rodzinnego grania, moim zdaniem najlepsze są gry kooperacje, ale każdy wybiera coś, co jest dla niego najlepsze i najbardziej lubi.

Gry dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wiek przedszkolny to czas, kiedy dziecko potrafi skupić swoją uwagę dłuższy czas, ponadto zaczyna rozdzielać wyobraźnię od rzeczywistości. Starsze dzieci (6-ścio letnie) potrafią już myśleć w sposób konkretny. Dlatego też można z nim grać we wszystkie gry które opisywałam w części pierwszej wariacji na temat memory, czyli tutaj [klik], postępując zgodnie z pierwotnymi zasadami, które dla dziecka w tym wieku (czyli około 4 lat i starszym) będą już  do opanowania. Z czasem, czyli jak będzie coraz starsze zacznie też opracowywać własne strategie.

Moje propozycje:

  1. Gry typu CHIŃCZYK, czyli gry, które polegają na tym, że gracze mają pionki o określonym kolorze i przesuwają je o tyle pól do przodu, ile oczek wypadło na kostce. Czasem na planszy znajdują się jakieś specjalne zadania do wykonania, jak np. w grze WILK I ZAJĄC.  Nieco starszy przedszkolak potrafi też z powodzeniem zrobić samemu podobną grę.
  2. PĘDZĄCE ŻÓŁWIKI – świetna gra z niespodzianką, bowiem czasem nie wiadomo, kto wygrywa. Gra polega na dotarciu do mety swoim żółwikiem, przy użyciu kart. Żółwiki posuwają się po kolei, jednak, gdy trafią na to samo pole, niosą siebie na grzbiecie. Stąd właśnie niespodzianka – bo raz wygrywa ten, który jest na górze, a czasem ten, który jest na dole. Innymi wersjami tej gry są PĘDZĄCE JEŻE lub PĘDZĄCE ŚLIMAKI.
  3. ZAGADKI SMOKA OBIBOKA – to gra stworzona specjalnie dla przedszkolaków. Zadanie polega na odpadnięciu o czym mowa w zagadce, która napisana jest wierszem w sposób nieoczywisty. Świetna zabawa.
  4. ZGADNIJ KTO TO – to gra dla dwóch osób, która polega na tym, że należy odgadnąć postać, którą wybrał przeciwnik, przy pomocy pięciu pytań, na które można odpowiedzieć tylko tak lub nie. Ostatnimi czasy wyszło mnóstwo różnych tych gier, gdzie do odgadnięcia były nie tylko charakterystyczne osoby, ale na przykład postacie w jakiegoś filmu, np. Gwiezdnych Wojen albo piłkarze.  W tą grę można grać również bez gadżetów 🙂
  5. DINO KONTRA DINO – bardzo fajna gra, choć dla nieco starszych przedszkolaków. Polega na określeniu, jakie cechy dinozaurów, np. drapieżność lub szybkość będą potrzebne, aby poradzić sobie z zmieniającymi warunkami przyrody lub żywiołem. Jest to świetna gra również do nauki różnych pojęć. Wadą jest to, że szybko zapamiętuje się wszystkie karty i trzeba zrobić kilkutygodniową przerwę, aby móc zagrać na nowo. Choć najlepsza jest na samym początku, kiedy jeszcze jej dobrze nie znamy.
  6. MONOPOLLY – to gra, w którą można grać 15 minut, albo 6 godzin. Dla starszego przedszkolaka jest do opanowania, choć, czasem zasady trzeba nieco zmienić, żeby nie ciągnęła się w nieskończoność. Na przykład zamiast grać do bankructwa można ustalić, że gramy pięć okrążeń planszy. Teraz jest mnóstwo ciekawych wersji Monopolly, również dla mniejszych dzieci, np. Monopolly Avengers lub Kraina Lodu.
  7. NOGI STONOGI – To bardzo prosta gra, dla dzieci, które potrafią liczyć do 4. Składa z 4 kości o ściankach w 4 kolorach i 2 jokerami oraz z żetonów z butami (od 2 do 4 butów na żetonie, w 4 kolorach). Gracz rzuca kośćmi, może rzucać trzykrotnie, a po każdym rzucie decyduje, czy oraz ile kości chce sobie zachować. Gdy wykona ostatni rzut, może wybrać płytkę spośród jeszcze dostępnych, której kolor i liczba butów zgadza się z wynikami. Zaletą tej gry jest to, że dziecko może podjąć decyzję  – bezpieczeństwo i zachować to, co ma czy też podjąć dalsze ryzyko, by zdobyć więcej wartościowych “butów’ – zupełnie, jak w życiu.
  8. POTWORY DO SZAFY – to gra podobna do memory, choć nieco bardziej skomplikowana, ponieważ dodatkowo trzeba “postraszyć” potwora, który czai się pod łóżkiem i przegnać do go szafy. W grze występują również zabawki, które są ukryte i trzeba pamiętać, gdzie leżą a czasem zmieniają położenie utrudniając tym samym grę. Bardzo fajna gra, która może też pomagać w oswajaniu prawdziwych lęków.
  9. DZIECI Z CARCASSONE – To gra wzorowana na słynnej grze Carcassone, z nieco mniej skomplikowaną instrukcją. Polega na budowaniu miast, dróg i klasztorów, przy pomocy losowo wyciągniętych płytek.  Grą o podobnej strategii jest też gra  WILKI I OWCE, gdzie w miejsce miast pasterze budują zagrody.  Trzeba jednak uważać, gdyż w pobliżu czai się wilk i może zjeść całe stado. Świetne gry na długie wieczory dla całej rodziny, choć bardziej polecam pierwowzór.
  10. CATAN JUNIOR – to piracka wersja słynnej gry Osadnicy z Catanu. Zasady są podobne, lecz w tej grze w miejsce miast buduje się kryjówki pirackie a w miejsce dróg łączy się trasę okrętami. Świetna rozrywka dla całej rodziny, choć bardziej polecam pierwowzór.
  11. WSIĄŚĆ DO POCIĄGU PIERWSZA PODRÓŻ –  gra polega na rozbudowie sieci kolejowych, za co zdobywa się punkty. Jest wzorowana na grze Wsiąść do pociągu a od pierwotnej wersji różni się tym, że  trasy są krótsze, łatwiej je zbudować oraz przy miejscowościach i na biletach są rysunki, z którymi poradzi sobie przedszkolak, czyli dziecko, które jeszcze nie potrafi czytać.
  12. DOMEK – gra polega na aranżowaniu pomieszczeń na planszy domku, gdzie każdy dowolnie wybiera miejsce, gdzie będzie znajdował się pokój, kuchnia czy łazienka i wykorzystywać różne przedmioty (np. pianino, obraz, budka dla ptaków, maszyna do lodów). Można korzystać z pomocy dekoratora albo budowlańca. Punkty gracz otrzymuje za to ile pomieszczeń zbudował i czego użył i w jakich ilościach (np. jacuzzi to więcej punktów, niż wanna). Niektóre karty mają trochę tekstu z opisem działania, ale wydaje mi się, że wystarczy je dziecku przedstawić i bez problemu zapamięta. Karty są jawne, więc w każdej chwili można mu przypomnieć.
  13. KTO TU BYŁ – to świetna gra dla całej rodziny z gadającą skrzynką. Trzeba uratować królestwo przed rabusiem a mają w tym pomóc gadające zwierzęta, których głosy wydobywają się ze skrzynki.  Wspaniała, wyjątkowa gra.
  14. KARAK – gra przygodowa – dungeon crawler, czyli „wlazłeś do lochu, to teraz z niego wyjdź, przy okazji pokonaj smoka”. Każdy gracz prowadzi jedną postać, która dysponuje unikalnymi zdolnościami. Po drodze spotykają różne potwory (niestraszne! duży szczurek, mumia, krasnolud-szkielet). Gracze korzystają z czarów, ulepszają broń, a przede wszystkim zbierają skarby. Gra kończy się, gdy ktoś pokona smoka – zwycięzcą zostaje ten, kto zebrał najwięcej skarbów. Idealna gra dla tej grupy wiekowej. Dzieci mogą grać bez udziału dorosłego.
  15. ŚPIĄCE KRÓLEWNY – choć tytuł i okładka mogą sugerować, że gra bardziej dla dziewczynek, ale nic z tego. Są śpiące królewny, które trzeba obudzić ze snu – mogą tego dokonać książęta. Ale byłoby za prosto – gracze dysponują też eliksirami, pomocą rycerzy, smokami itp. Każda karta pozwala na określoną akcję, a celem jest obudzenie odpowiednio wielu księżniczek. Fajna gra dla dzieci, do której również nie są potrzebni dorośli.
  16. SMALL WORLD – gra, która dzieje się w świecie fantastycznym.  Występują to osobniki z różnych ras, z różnymi zdolnościami. A świat jest zbyt mały, żeby mógł wszystkich pomieścić. Gracze więc muszą przepychać się, żeby zgarnąć jak największe terytorium. Lepiej, żeby dzieciaki grały pod nadzorem dorosłego i się nie poobrażały na siebie, kiedy skończą 😉
  17. ROBINSON – PRZYGODA NA PRZEKLĘTEJ WYSPIE – to gra kooperacyjna, w której gracze starają się przetrwać na wyspie jako rozbitkowie. Scenariusze są przeróżne np. rozpalenie ogniska na wzgórzu, trzeba tworzyć narzędzia, zdobywać jedzenie, walczyć z bestiami. Gra pozwala przeżyć super przygodę – nie zawsze zakończoną happy endem. Jest to dosyć wymagająca gra z dosyć trudną instrukcją,  ale w związku z kooperacyjnym charakterem dzieci i dorośli powinni się dobrze bawić.
  18. AGRICOLA – to gra rodzinna, gdzie każdy tworzy własne gospodarstwo z polami, pastwiskami i chce powiększyć rodzinę. Musi też przetrwać zimę i zdobyć jak najwięcej punktów. Fajna gra dla wszystkich.
  19. MAGIA I MYSZY – to cudowna, baśniowa, piękna gra kooperacyjna. Gracze wcielają się w dworzan zamienionych w myszy i próbują pozbyć się złej królowej. Przemierzają kolejne lokacje (kanały, kuchnia, dziedziniec). Używają różnych znalezionych przedmiotów, jak np. łyżka jako wyrzutnia śliwek. Walczą ze złymi szczurami, pająkami, muszą uciekać przed krukiem czy kotem. Wszystko w pięknej scenerii z fajnymi figurkami. Każdy rozdział jest inny, pojawiają się różne zadania, nowi bohaterowie, a wszystko składa się na świetną fabularną opowieść (na początku i czasami w trakcie scenariusza jest do przeczytania tekst wprowadzający i rozwijający opowieść). Wszystkie karty są jawne a gra przeniesie grających w piękny świat fantazji.
  20. DOBBLE – gra, która polega na błyskawicznym znalezieniu dwóch takich samych obrazków wśród innych, na dwóch różnych kartach i powiedzenie na głos nazwy. Jest przy tym śmiechu co nie miara.
  21. JENGA – gra polega na układaniu wieży  z drewnianych klocków o identycznym kształcie i wielkości. Przekłada się klocki z dołu do góry do momentu, aż cała konstrukcja się przewróci. Jest przy tym mnóstwo śmiechu.
  22. MAKE “N” BREAK – to gra, polegająca na układaniu z klocków drewnianych o różnych kształtach i kolorach budowli, według określonego wzoru. Wzory znajdują się na losowo wybranych kartach. Jest to gra, wymagająca precyzji, o różnych stopniach trudności, dlatego polecam ją i dla dzieci starszych i dla młodszych.

To tyle jeśli chodzi o gry dla przedszkolaków.

Może dodasz jeszcze coś do tej listy?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i jest dla Ciebie przydatny przekaż go dalej. Polub też moją stronę – Mama na całego na facebooku – by być na bieżąco z wpisami blogowymi.

Zapraszam też na pozostałe wpisy z cyklu:

Wariacje na temat memory – cz.1 – przegląd gier dla dzieci w wieku 2- 4.

Wariacje na temat memory – cz. 3 – przegląd gier dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Wariacje na temat memory – cz.4  – przegląd gier dla dzieci powyżej 12 lat.

A jeśli Twoje dziecko nie lubi przegrywać i nie wiesz, jak pomóc mu poradzić sobie z przegraną zapraszam tutaj [klik]

Bardzo dziękuję za pomysł i pomoc w realizacji – Magdzie – AsertywnaMama.pl  [klik] oraz Grześkowi – specjaliście od gier [klik]

4 wątków z “Wariacje na temat memory – cz.2 – przegląd gier dla dzieci w wieku 4- 7 lat

  1. Pingback: Wariacje na temat memory – cz.3. – przegląd gier dla dzieci w wieku 7-12 lat – Mama na całego

  2. Agricolę, to chyba bym przerzuciła do kategorii 12+? Czytałam instrukcję i jest bardzo mózgożerna… aż zrezygnowałam z zakupu. Ale chętnie się dowiem, czy ktoś gra w to też z młodszymi dziećmi? Może jeszcze się przekonam do tej gry… bo Najmłodsze dziecko coraz starsze i mamy więcej czasu na rozkładanie tych wszystkich drobnych elemencików 😉
    A dla dzieci, które lubią duuuuużo opowiadać, polecam jeszcze Dixit 🙂

    1. Być może Agricola to faktycznie gra dla starszych dzieci. Czasem, kiedy gra się długo i zasady są dobrze opanowane, człowiek nie zawraca uwagi, że gra jest skompilowana i raczej dla starszych. Dixsit jeszcze nie miałam w ręce. Świetnie, że o tym wspomniałaś, bo to wzbogaca nasze zestawienie 🙂

  3. Pingback: Wariacje na temat memory – cz.1- przegląd gier dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat . – Mama na całego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *