Czas dojrzewania to czas ogromnych zmian.

Jest to również dla młodego człowieka czas trudny, właśnie z uwagi na te pojawiające się zmiany i szereg pytań, na które próbuje znaleźć odpowiedź:

 • dlaczego nagle zaczęłam tyć?
 • co się dzieje z moim głosem?
 • skąd się wzięły włosy na moich nogach?
 • czy te syfy na twarzy kiedyś znikną?
 • dlaczego ciągle jestem wkurzony?
 • czemu błahostka doprowadza mnie do płaczu?
 • czy jestem normalna/normalny?

Rodzice – nawet Ci bardzo empatyczni otwarci, wspierający i świadomi powagi sytuacji często nie są w stanie wyjaśnić swojemu własnemu dziecku istoty dojrzewania. Ponieważ jest to trudny temat – a dorastający młody człowiek często czuje zażenowanie rozmawiając z rodzicami o “tych sprawach”.

Dlatego też warto podsunąć córce, synowi wartościową książkę, która pomoże zrozumieć im istotę zachodzących w ich ciele i psychice zmian i da odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Może być również świetnym wstępem i uzupełnieniem rozmów z rodzicami na ten temat.

Takimi książkami są dwie pozycje wydane przez Wydawnictwo Znak – osobna dla dziewcząt i osobna dla chłopców pod tytułem:

“Śmiało ciało – przewodnik po dojrzewaniu”.

Dlaczego polecam te książki i uważam je za niezwykle wartościowe dla młodzieży a także ich rodziców?

Ponieważ:

 • Dają odpowiedź na wiele ważnych pytań. Nie tylko tych związanych ze zmianami w ciele, ale również tych, jakie następują w psychice, emocjach i relacjach z bliskimi.
 • Traktują dojrzewającego człowieka podmiotowo – jako istotę doskonałą, różniącą się od innych, która ma prawo dojrzewać i się zmieniać i może to robić … śmiało, bez poczucia lęku, winy i wstydu.
 • Pokazują krok po kroku proces zmian. Dzięki temu młody człowiek wie, czego może oczekiwać i może się na to w pewnym stopniu przygotować. Ma również świadomość, że każdy rozwija się we własnym, naturalnym tempie – co jest jak najbardziej prawidłowe.
 • Pozwalają zrozumieć – co jest bardzo istotne – jak ważna jest akceptacja samego siebie. Uświadamiają, że nie warto porównywać się do innych, bo każdy człowiek, każde ciało jest i zawsze będzie inne. Inne – co nie znaczy, że gorsze lub lepsze.
 • Pokazują jak radzić sobie ze zmianami w ciele. Jak dbać o własne ciało, by było zdrowe i mogło się rozwijać bez przeszkód. Jak się odżywiać, jaki uprawiać sport, jaką dobierać bieliznę, jak często się golić i myć, dlaczego sen jest ważny.
 • Dają wskazówki, jak nauczyć się opanować szalejące emocje.
 • Można dowiedzieć się, co robić, by mieć dobre relacje z bliskimi i przyjaciółmi. Jak znaleźć kogoś, kto mnie wysłucha i dlaczego rozmowa przynosi ulgę?
 • Odpowiadają na pytanie skąd się biorą dzieci?
 • Pomagają odpowiedzieć na pytanie: Czy się kiedyś zakocham i skąd będę wiedzieć, że to właśnie to?

Jeśli Twoje dziecko zaczyna właśnie dojrzewać, albo wkrótce będzie i nie wiesz, jak rozmawiać z nim na ten temat z pewnością te książki są dla Ciebie. Napisane językiem kierowanym do młodzieży, jednakże będą świetnym uzupełnieniem wiedzy rodziców. Pozwolą też podejść do swojego nastolatka z większym rozumieniem i empatią. Gorąco je polecam, zarówno dorastającym dziewczynkom i chłopcom, jak i ich rodzicom i wychowawcom.

“Śmiało ciało – przewodnik po dojrzewaniu”, dla dziewczynek.

Sonya Renee Taylor, wydawnictwo ZNAK emotkion, 2019

tłumaczenie – Aleksandra Kamińska

ilustracje – Cait Brennan

 

“Śmiało ciało – przewodnik po dojrzewaniu”, dla chłopców.

Scott Todman, wydawnictwo ZNAK emotikon, 2020

tłumaczenie – Mariusz Gądek

ilustracje – Anjan Sarkar

Bardzo dziękuję Paulinie z wydawnictwa ZNAK za przesłane egzemplarze recenzenckie książek.

Serdecznie zapraszam również do obejrzenia retransmisji programu Dzień Dobry TVN z moim udziałem, podczas którego poruszaliśmy temat dojrzewania i seksualności a rozmowę uświetnił sam autor książki “Śmiało ciało przewodnik po dojrzewaniu”, dla chłopców – Scott Todman [KLIK]

Może zainteresuje Cię również: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie. [KLIK]

Zapraszam też na mój Facebook, na którym ostatnio jest trochę mniej wesoło oraz Instagram, który pozostał taki, jak zawsze, dzięki temu, że nigdy nie był WOW 😉

10 wątków z “Śmiało ciało – przewodniki po dojrzewaniu dla dziewcząt i chłopców – recenzja.

 1. Pingback: Mężczyzna z groteskowo długim penisem – John Dillermand bohaterem bajki dla najmłodszych. – Mama na całego

 2. Pingback: Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej. – Mama na całego

 3. Okres dojrzewania mojego syna, jeszcze przede mną, ale już teraz zastanawiam się czy będę potrafiła z nim rozmawiać w tym trudnym okresie. Na pewno taka książka wiele ułatwi.

 4. Ciekawe pozycje, warto się im przyjrzeć, bo dojrzewanie to niestety wcale nie jest taka łatwa sprawa.Nawet jak sie ma to juz za sobą to nie-łatwo wytłumaczyć dzieciakom, co się dzieje.

 5. Zapisuję na przyszłość! Podeślę ten artykuł znajomym, których dzieci właśnie wchodzą w ten czas 🙂

  1. Bardzo fajne książki! Sama wczoraj skończyłam, czytać w podobnej tematyce i byłam przeszczęśliwa. Dlaczego? Bo sama, jak potrzebowałam takich książek Ich nie było. One są potrzebne!

 6. Wydaje mi się, że temat dojrzewania jest trudny nie tylko dla nastolatków, ale także dla rodziców. Fajnie, że pokazujesz sposób, by przez ten temat przebrnąć. Czasem łatwiej porozmawiać mając do tego pretekst w postaci książki 😉

 7. świetny temat! Nastolatkowie żyją w ciężkich czasach, poza tym to dla nich i dla nas bardzo zmienny czas. Cieszę się, że takie poradniki powstają,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *