Potrafię liczyć do ośmiu, a Ty 🙂 ?

 

Kilka lat temu, jako szkolny psycholog stworzyłam projekt, którego celem było zbadanie poczucia wartości u dzieci oraz jego wzmocnienie.

Każde dziecko miało do wykonania zadanie polegające na odrysowaniu swojej dłoni. Następnie na każdym palcu miało napisać lub narysować jedną swoją pozytywną cechę, którą w sobie lubi. Czyli w sumie pięć.

Czy wiecie jak wiele trudności ćwiczenie to sprawiało dzieciom? Większość z nich nie miała pojęcia, co to jest cecha, a pozytywna, to już w ogóle!

I wcale im się nie dziwię, przynajmniej co do tego drugiego.

Jest to bowiem trudne zadanie, o czym się przekonałam, kiedy postanowiłam wziąć udział w akcji, która nazywa się #umiem_liczyc_do_8, a której celem jest spojrzenie na siebie łagodnym i pozytywnym okiem i napisanie 8 cech, które w sobie lubię.

A po co?

Po to, by odczarować trochę świat pełen krytyki, negatywizmu  i hejtu i przyjrzeć się bardziej jego dobrej, pozytywnej stronie a przede wszystkim docenić siebie.

 

To lubię w sobie:

 

Macierzyństwo.

Bardzo lubię być mamą. To jedno z fajniejszych doświadczeń, jakie przytrafiły mi się w życiu. Dzięki niemu nabyłam tak wiele różnorakich  umiejętności, których nigdy bym się po sobie nie spodziewała,  jak odwaga, cierpliwość i pokonywanie własnych ograniczeń. Bez wątpienia jestem teraz bogatsza a moje dni nigdy nie są nudne.

 

Przyjaźń.

Jestem prawdziwym przyjacielem. Może to potwierdzić moja najlepsza przyjaciółka, która jest nią od 25 lat a nasza przyjaźń przetrwała próbę czasu i odległości. Potrafię wysłuchać, pogłaskać, wspierać, jak trzeba potrząsnąć i dotrzymać tajemnicy. Ale nie zawsze tak było. To cechy do których dojrzałam.

 

Piękno.

Lubię piękno. Lubię odwiedzać urokliwe miejsca i czerpać stamtąd inspiracje. Lubię otaczać się pięknymi przedmiotami i sprawiać, by piękna była przestrzeń wokół mnie. Nie jest to łatwe, kiedy dzielimy podwórko z bliskimi dla których piękno ma inne znaczenie.

 

Przyroda.

Nic tak nie dodaje mi energii, jak obcowanie wśród przyrody, najchętniej w lesie lub w górach. Dawniej zdobywałam wielkie szczyty, teraz mniejsze, ale z maluszkiem na placach lub przy boku. Mam nadzieję, że choć jednej a moich latorośli zaszczepię miłość do gór.

 

Radość.

Lubię swoje poczucie humoru. Lubię się śmiać, kiedy z zapartym tchem oglądam dobrą komedię lub w spontanicznym tańcu w rytmach ulubionej muzyki. Codzienne zdarzenia są również źródłem mojej radości.

 

Wrażliwość.

Bycie wrażliwym wcale nie jest łatwe. Wrażliwi ludzie są bardzo przejęci losem innych, nie mogą przejść obojętnie obok krzywdy i niezmiernie łatwo się wzruszają. Starają się pomóc każdemu, komu są w stanie. Ale ja lubię w sobie tą cechę.

 

Dobroć.

No cóż….tu bywa różnie, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy wcale nie mam ochoty być dobra i nie jestem.  Ale częściej jestem – ulegam, odpuszczam, godzę się, wspieram i pomagam. Stawiam potrzeby kogoś przed moimi. Ale potrafię też być dobra dla siebie.

 

Słowo pisane.

Uwielbiam czytać książki. Obok słuchania muzyki i chodzenia po górach to jedna z moich pasji. Nic mnie tak nie odpręża, jak dobra powieść, czytana przy kominku, która pochłonęła mnie bez reszty. I nic nie daje takiej satysfakcji, jak zdobycie nowej wiedzy zawartej w czytanej książce.

 

To już koniec. Policzyłam do ośmiu, choć jak się zorientowałam, parę dodatkowych cech wpadło między wersami.

Zapraszam i Ciebie do zabawy. Czy potrafisz policzyć do 8 i podać osiem cech, które w sobie lubisz?

Podziel się z nami w komentarzu ?

3 wątków z “Potrafię liczyć do ośmiu, czyli osiem cech, które w sobie lubię.

 1. Super pomysł ! Niesamowite ze istanija ludzie którzy robią w szkoła takie akcje z własnej inicjatywy .
  Chyba przeprowadzę taka akcje w swoim domku 🙂
  Moje cechy to
  Pracowitość, Twórczość, Miłość, Dobroć, Wrażliwość, Pozytywna energia, Inicjatywa akcji pomagające innym.

 2. Pracowitość, sumienność, Uczciwość, poczucie humoru, dystans do siebie, opiekuńczość, cierpliwość, wrażliwość na krzywdę innych 🙂 Ciekawy wpis, dzisiaj przerobię z synami 🙂

 3. <3 !Cieszę się że wzięłaś w niej udział <3 naprawdę fajny tekst!
  Tak sobie myślę…skoro za dzieciaka mamy problem z powiedzeniem o naszych dobrych cechach, skoro na co dzień słyszymy, że nie można się przechwalać to jak w dorosłym życiu znaleźć te cechy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *