Od dawien dawna, jak świat długi i szeroki, aktualna ówcześnie czyli dla danego czasu młodzież tworzyła “nowoczesne” słowa dla własnego użytku i z upodobaniem je używała.

Myśląc, że to nie dla starszych.

Za tak zwanych moich czasów powstało przykładowo słowo “spoko”.

Chcę się teraz podzielić z Wami słowami podsłuchanymi u moich nastolatków, którzy myślą, że nie mam pojęcia, co one oznaczają.

Może dopiszesz coś do tej listy?

AURA – Zbiór cech  towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie; “pole energetyczne” otaczające człowieka. Zwrot “mieć aurę wiąże się z pozytywną oceną.

AZBEST – Nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o “wylewaniu azbestu”. “Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne.

BAMBIK – Określenie dziecka, kogoś młodszego ale także mówienie pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany. 

BEKA – coś śmiesznego, coś z czego można się pośmiać. Używane w taki sposób – “ale miałem z tego bekę”.

BRAINROT – Pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są nieustannie “podłączeni” do mediów społecznościowych.

BRAT – Słowo w języku angielskim oznaczające “bachora”, czyli “niegrzeczne, niesforne, bezczelne dziecko”. “Brat” to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym.

BOOMER – Oznacza człowieka, który wraca do starych czasów i narzekając na współczesność używa określenia „za moich czasów” a także inaczej, niż młodsi rozumie współczesny świat i jego dobrodziejstwa, np. technologię.

CRINGE – Coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.

CZEMÓ – oznacza to samo, co w języku ogólnym “czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę z mocnym akcentem na “Ó”.

DELULU – pochodzi od angielskiego słowa “delusional “, czyli “cierpiący na urojenia”. Może być nazwą osoby ogarniętej obsesją na jakimś bądź czyimś punkcie, może określać stan psychiczny osoby oderwanej od rzeczywistości, może też być przymiotnikiem zastępującym określenia: niepoważny, niewiarygodny, szalony.

CZADERSKI – fajny, ciekawy, interesujący, ekstra, super.

FEJM – To oczywiście sława (z angielskiego).

FE!N/FEIN/FIN – Osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca. Słowo z tytułu i refrenu popularnego utworu rapera Travisa Scotta z 2023 r., nawiązujące do angielskiego “fiend”, które oznacza demona, złego ducha, a potocznie – kogoś owładniętego jakąś obsesją lub uzależnieniem.

GLAMOUR/GLAMUR – W języku ogólnym słowo jest kojarzone z modą lub stylem życia pełnym przepychu, blasku i elegancji. Ostatnio wyraz ten, pisany także jako “glamur”, odnosi się do ubrań w cętki, kiedyś zwane panterką, i tiktokowego trendu do stylizacji z użyciem tego wzoru przy dźwiękach utworu “Glamour”.

GOAT – Akronim pochodzący od wyrażenia “Gratest of All Time”, czyli  “najlepszy w historii”, używany często w slangu, także w języku mediów, np. w kontekstach sportowych na określenie osób wybitnych w swojej dyscyplinie.

OI, OI, OI BAKA – Zawołanie wzięte ze świata anime (baka po japońsku odznacza idiotę, głupca) i wykorzystane na całym świecie, w tym w Polsce, jako rodzaj wyzwania, w ramach którego należy w miejscu publicznym (np. szkoła, fast food w galerii handlowej) stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: “Oi oi oi baka!”, robiąc przy tym głupie miny.

OPOROWO – Robić coś bardzo intensywnie, z zaangażowaniem, najmocniej, najlepiej, całym sobą, do końca.

PRZYPAŁ – Coś niezręcznego, zachowanie nietaktowne, na przykład wysłanie wiadomości do kolegi, której nie chciało się wysłać lub miała trafić do kogoś innego.

RIZ/RIZZLER/RIZZ – zbiór zalet decydujących o atrakcyjności (także seksualnej) w oczach innych, urok, czar, charyzma. “Rizz” wzięło się od angielskiego słowa charisma (charyzma), upowszechnione zostało jako skrót przez influencera i rapera Kaia Cenata.

REL – To skrócony wariant angielskiego „relatable”, czyli „możliwy do powiązania z tematem”. Słowem “rel” potwierdzamy to, co mówił nasz przedmówca; inaczej „czuję to samo” albo „zgadzam się z tobą”.

SIGMA – Określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest “samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega.

SKIBIDI – Pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego.

SLAY –  świetnie, znakomicie, doskonale; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo wyrażenie podziwu dla kogoś, kto imponuje, “poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem lub jakąś umiejętnością.

SZTOS – Coś bardziej, niż fajne, super, świetne. Od tego słowa pochodzi też przymiotnik – sztosowy i przysłówek – sztosowo. 

SAUCE (czyt. sous) – To najnowsze określenie hajsu, mamony, szmalu, pieniędzy. 

SPINA – Słowo o podwójnym znaczeniu. Spina może oznaczać delikatny konflikt pomiędzy dwoma osobami a także robienie czegoś pod na siłę, przymusowo, pod presją czasu, a także w poczuciu, że musi być wykonane perfekcyjnie, inaczej w ogóle nie warto się za to zabierać.

ŚPIUKOLOT – Łóżko.

PRONTO –  Słowo to oznacza oczywiście (a można by pomyśleć, że “proszę” z włoskiego).

WOMP/WOMP – Wyrażenie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.

VIBE/WAJB –  Słowo z angielskiego oznaczające pozytywne wibracje, dobrą atmosferę, sympatyczną relację z drugą osobą lub dobry nastrój, humor.

YAMPNIG – W slangowym znaczeniu to ględzenie, paplanie, zbyt długa mowa na jeden temat. Wiąże się z ang. czasownikiem yap “szczekać, ujadać, jazgotać”.

ALTERNATYWKA – Oznacza dziewczynę, która jest lub chce być inna, niż wszyscy, innymi słowy dziewczyna o alternatywnych upodobaniach. 

JESIENIARA – To dziewczyna, która lubi jesień i spędza ją najczęściej pod kocykiem, z herbatką w ręku i książką. 

ELUWINA – To młodzieżowe powitanie, które jest rozszerzeniem powitania elo/halo. 

ESSA – Oznacza coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz), występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, zwycięstwa. 

DZBAN –  Delikatne nazwanie kogoś, kogo uważa się za głupka lub w sytuacji, kiedy zrobił coś niemądrego. 

GIT – Jest dobrze, w porządku. 

OPOROWO – robić coś bardzo intensywnie, z zaangażowaniem, najmocniej, najlepiej, całym sobą, do końca. Synonim wyrażeń do oporu, w opór.

PRONTO –  Słowo to oznacza oczywiście (a można by pomyśleć, że “proszę” z włoskiego).

SASIN – jednostka opisująca 70 milionów.

RZEPIARA – oznacza dziewczynę, osobę, która robi sobie zdjęcia na polu rzepaku niszcząc  ten sposób uprawę.

KORONAFERIE – to czas zdalnej nauki związany z pandemią koronawirusa (pokrewnymi słowami są koronalia, koronaparty, koronaselfie).

COVIDIOT, KOWIDIOTA – w sumie to nie wiem, co to oznacza, jak myślisz 😉 ?

SPEWUENIĆ – przestraszyć się konsekwencji własnych działań/nie uznać demokratycznych wyników konkursu ponieważ nie zgadzają się one z ideologią autora konkursu.

JULKA Z TWITTERA – lewicowa dziewczynka na Twitterze. 

NARA, NARKA – krótkie pożegnanie, skrót od „na razie”.

NAURA – Określa koniec spotkania, dyskusji, aktualnie wykonywanej czynności. Słowo to wymawia się w sposób charakterystyczny, “nosowo”.

IMPOSTOR – oszust, zdrajca.

FOLIARZ – osoba, która wierzy w teorie spiskowe. Słowo to wzięło się od „zakładania folii na głowę”.

Fraza – KTO PYTAŁ – środek retorycznego oddziaływania, używane, jako ironiczna odpowiedź na pytanie, stwierdzenie, chęć dowiedzenia się czegoś lub podzielenia się czymś. 

MROZI – niepochlebna reakcja na jakieś zdarzenie, którą można porównać do “ciarek żenady”. 

PRANK – niezły, a nawet bardzo dobry żart.

TWOJA STARA – Jest to zwrot określający ripostę  – ciętą, szybką i niekiedy bolesną, jest odpowiedzią na czyjś nieprzychylny komentarz lub niedorzeczne pytanie i „nie obraża niczyjej matki”.

KOZACKI – fajny, ekstra, super, coś wzbudzającego zachwyt i podziw,

HYPE – (hajp) – Coś co jest uważane za fajne, popularne, dużo osób tego pragnie. (coś jak dmuchanie balonika wokół jakiegoś zdarzenia). 

DROP – tak nazywa się śledzenie internetów w celu wypatrzenia sobie jakiejś interesującej rzeczy do kupienia.

MIEĆ Z KIMŚ KOSĘ –   być z kimś w konflikcie, spięcie pomiędzy dwoma osobami, 

MORDO (MORDECZKO) – bezpośredni, sympatyczny zwrot kierowany do kolegi. 

MASNY/MASNO – synonim słowa fajny, fajnie, a także tłusto. 

ESKETIT – zwrot powstał przez niewyraźne powiedzenie “let’s get it” przez znanego trapera i tak już zostało.

DAB – gest (lekko ugięte nogi, jedno przedramię przykrywa oczy, drugie wyciągnięte szeroko) oznaczający, że coś się udało, zwycięstwo. 

ZODIAKARA – Dziewczyna w intensywny sposób interesująca się znakami zodiaku i ich wpływem na życie człowieka. 

I jeszcze parę skrótów:

FR/FR – skrót od ang. “for real”, czyli  “naprawdę”, “serio”, wyraz aprobaty najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.

XD – coś bardzo, bardzo śmiesznego, takie śmieszne, że aż można się popłakać ze śmiechu.

OCB – o co biega?

WGL – w ogóle.

SQL – szkoła.

I jeszcze archiwalne (podobno) skróty:

WTF – what the fuck (czyli co, do jasnej cholery się dzieje).

LOL – lot’s of laugh (dużo śmiechu)

OMG – o my God!  (o Boże!).

 

Lista jest oczywiście otwarta 🙂 Zachęcam do komentowania 🙂

 

A czy wiesz, jakich tekstów z kolei unikać w rozmowie z nastolatkiem (a także młodszym dzieckiem)? Znajdziesz je tutaj [klik]. 

A może szukasz sposobu, jak pozbyć się smartfonowego kusiciela? Ja wymyśliłam taki [klik]. 

A jeśli zastanawiasz się, czy młodzież może sama sobie prać, to odpowiedź znajdziesz tutaj [klik]. 

Zapraszam też do polubienia mojego fanpejdża, gdzie jest bardzo wesoło i inspirująco (a także dzięki temu nie przegapisz nowych tekstów na blogu 😉 ).

 

41 wątków z “Nowoczesne słowa używane przez młodzież, o których młodsi myślą, że starsi ich nie rozumieją.

  1. A czy jest jakieś określenie na bycie ekstra osobą, fajną osobą. Co jak wymiatacz ale jakieś inne określenie?

  2. Super zestawienie, ale jestem boomerką i wykreśliłabym z listy: czaderskie i kozacki, bo za moich czasów też tak się mówiło. Podobnie mówiliśmy “ty dzbanie jeden”, jak chcieliśmy po przyjacielsku powiedzieć komuś, że się durnie zachował. Wygląda mi na to więc, że niektóre młodzieżowe słowa przeżywają renesans.

  3. Jeszcze spojlerujesz-czyli jak ktos np. obejrzy koleżanka/kolega jakis odcinek/film itp i ktos chce go obejrzeć a mowi co sie tam dzieje to sie mowie weź nie spojleruj

  4. Moje nastoletnie dziecko raz mi wyznało, gdy powiedziałam chyba: “Zajefajnie” – Mamo, wiesz… twój młodzieżowy język jest już przestarzały. Mów lepiej po swojemu.
    xD
    U nas jeszcze występuje KK, co znaczy OK. Skrót od skrótu, czy nie wiem jak to nazwać. Nie pojmuję. Kiedyś miałam nadzieję, że KK, to skrót od “Kocham Cię mamo”, ale niestety moje nadzieje zostały rozwiane.
    Wiecie, że co roku jest organizowany konkurs na młodzieżowe słówko roku. W 2017 wygrał “sztos”, a na drugim miejscu był nieużywany przez moje dzieci: “dwudzionek”, czyli weekend. Czyżby odwrót do języka polskiego??? 🙂

    1. Dwudzionek – rewelacyjne. Koniecznie trzeba dopisać do tej listy. Dziękuję za komentarz 🙂

  5. He he 🙂 Gdy ja byłam nastolatką, popularne były: “Żal”, “Lipa”, “siara” – gdy coś nam się nie podobało’ “Malyna”- gdy coś zyskało naszą aprobatę. Oczywiście skróty WTF, OMG. Nad resztą musiałabym pomyśleć, ale było trochę tej naszej gwary, szczególnie w internacie 🙂

  6. Prank to wkręcanie raczej 🙂

    Normie – przeciętniak. Dla mnie ich język to chleb powszedni tylko tego normiego nie skumałam 😀

    1. Normie – no to ich zaskoczę 🙂 Prank mówisz, że wkręcanie? W sumie to racja – często słyszę – it’a prank bro 😉 (jak mówi jeden do drugiego 🙂 )

  7. Czytając ten tekst poczułam się staro 😉 A tak poważnie, kilka skrótów znałam, kilka okazało się zaskoczeniem (np. pronto z hiszpańskiego to “szybko” i w tym kierunku szły moje myśli). Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *