Jesteś rodzicem.

Jesteś świadomym rodzicem.

Jesteś rodzicem, który chce być najlepszym rodzicem dla swoich dzieci.

Jesteś rodzicem, który chce rozwijać się w swojej roli i szukać jak najlepszych rozwiązań.

Jesteś rodzicem, któremu nie wystarczy wiedza o wychowaniu, zaczerpnięta ze wzorców własnych rodziców.

Skąd to wiem?

Bo inaczej nie czytałabyś/czytałbyś tego wpisu 🙂 Wpisu o tym, co znajdziesz w książce „NIEZWYKŁY RODZIC” i czy warto ją przeczytać.

Oczywiście, że warto.  A oto dlaczego:

nie-zwykly-rodzic

 1. Książka jest napisana w formie dialogu. Dla mnie jest to najlepszy sposób, aby przekazać praktyczną wiedzę. Rozmowa toczy się pomiędzy panem Tomaszem Srebnickim – psychologiem, terapeutą i panią Beatą Pawlowicz – dziennikarką. Zadaje ona czasami naprawdę trudne  i zaskakujące pytania a także podaje przykłady z życia. Pan Tomasz ma na nie zawsze świetną odpowiedź i wyjaśnia przyczyny wielu konkretnych problemów, z jakimi borykają się współcześni rodzice (przykładowo, czy dawać dziecku prezenty albo sprzątać mu w pokoju).
 2. Na samym wstępie dowiadujemy się, że nasze życie składa się ze sfer – ja – ktoś (w tym przypadku ono, dziecko) oraz relacja między nami. Te trzy sfery są niezwykle istotne i należy dbać o nie zachowując należytą równowagę.
 3. W książce znajdziesz również przykłady z gabinetu dziecięcego psychoterapeuty. Może niejeden z nas – rodziców, odnajdzie tam siebie i swój „problem”. Nie powiem, że są to „łatwe przypadki”. Bez wątpienia trzeba się nad nimi głęboko pochylić i zastanowić.
 4. Książka pozwala uświadomić i uporządkować sobie wiele spraw. Od takich zupełnie błahych i oczywistych po bardzo poważne. Przykładowo pan Tomasz pozakazuje, że jako rodzic nie musisz rezygnować ze swoich przyjemności, pasji, aktywności – bo jesteś rodzicem i teraz trzeba zająć się dzieckiem a innych rzeczy „nie wypada”. Wypada – ale przy dziecku, jesteś jego rodzicem  a nie bankierem, negocjatorem czy tancerką w klubie go-go.
 5. Książka jest pełna metafor. Bardzo podoba mi się metafora, jaka została użyta do pokazania, jak łatwo zranić dziecko. Otóż przedstawione jest ono jako galaretka, w którą bardzo łatwo wbić wykałaczki – wszelkie „rany”, jakie można zadać dziecku – świadomie, bądź nie. Autor daje nam przykłady wielu takich „wykałaczek”.
 6. Inną bardzo fajną metaforą jest przedstawienie dziecka, jako wulkanu, który w momencie pojawienia się problemu (objawu) – wybucha. I tu również poznajemy wiele konkretnych przykładów takich wybuchów.
 7.  Na szczególną uwagę zasługuje rozdział o problemie współczesności – otyłości, która często jest skutkiem kompulsywnego objadania (jako reakcja na trudności z radzeniem sobie z problemami lub emocjami). W tym samym rozdziale jest również wiele wskazówek dotyczących tego, jak radzić sobie z agresją dziecka.
 8. Świetny jest również rozdział o stawianiu granic. Rodzice często chcąc stawiać dziecku granice, zapominają, że ono ma również swoje. A istotne jest to, że stawianie granic polega na obopólnym zachowaniu pewnego, swojego terytorium – zarówno rodzicielskiego, jak i dziecięcego. W rozdziale tym znajdziemy wiele pomocnych wskazówek, jak to robić.
 9. W książce tej dziecko traktowane jest z szacunkiem  i poważnie.  Nie znajdziemy tu pomysłów na to, jak trenować dziecko, przechytrzyć je albo sterować nim według własnego widzimisię.
 10. Na końcu rozdziałów znajdują się ćwiczenia. Pomagają dokonać autorefleksji i przemyśleć sobie wiele spraw.

niezwykly-rodzic3

 

niezwykly-rodzic2

Gorąco zachęcam każdego rodzica, czy to maluszka, czy nastolatka do sięgnięcia po tę lekturę. Jest niezwykle inspirująca i na pewno pomoże stawać się coraz lepszym, niezwykłym rodzicem dla swoich dzieci, każdemu kto pragnie to robić.

 

NIEZWYKŁY RODZIC” – wydawnictwo „Zwierciadło”, 2019

Beata Pawlowicz (dziennikarka, autorka i współautorka książek, min. Dekalog Szczęścia, Życie w micie, wyd. Zwierciadło,  związana z miesięcznikiem Zwierciadło)

w rozmowie

z dr Tomaszem Srebnickim (psycholog, certyfikowany terapeuta, superwizor terapii poznawczo – behawioralnej), starszy asystent w klinice psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Trener i wykładowca w Szkole Psychoterapii CBT w Warszawie. Nauczyciel akademicki. Ekspert miesięcznika Sens.

niezywkly-rodzic

 

Inne książki o wychowaniu, które polecam znajdziesz tutaj [KLIK]

Zapraszam również na mój Fanpejdż [KLIK], – polubiając go, nie będziesz się nudzić a także zawsze będzie na bieżąco oraz na Instagram [KLIK], na którym bywa czasem ładnie 😉

nie-zwykly-rodzic

 

 

 

12 wątków z “NieZwykły Rodzic – książka dla świadomych rodziców – recenzja.

 1. Kolejna ciekawa książka i pomoc dla rodziców, by przeanalizować swoje relacje! Od czasu do czasu trzeba dokonywać takiego wglądu w siebie i robić podsumowanie, by wyciągać słuszne wnioski i wcielać je w życie. Dla dobra całej rodziny a zwłaszcza naszych dzieci.

Dodaj komentarz