Macierzyństwo to wspaniała przygoda. Wspaniała, choć jednocześnie trudna a we współczesnym świecie, pełnym wyzwań i pędu wcale nie taka łatwa do zrealizowania.

Młoda dziewczyna często myśli o swoim macierzyństwie w kategoriach przyszłości….kiedyś…kiedy będę gotowa….potem przychodzi gotowość, ale … często na drodze stają pewne przeszkody i ziszczenie marzenia o macierzyństwie staje się ogromnym wyzwaniem.

Zaczynają się badania, problemy natury fizjologicznej, propozycje zapłodnienia w inny, niż naturalny sposób ale…często też nie wychodzą, pojawia się jeszcze większy stres, presja otoczenia, rozczarowanie własną osobą….

A…wszystko zaczyna się w głowie.

Dla tych kobiet i mężczyzn – par, którzy zmagają się z problemem niepłodności – Anna Klekowiecka – coach płodności napisała wyjątkową książkę. Na swoim własnym przykładzie autorka przekonuje, że możliwe jest naturalne zajście w ciążę i radość macierzyństwa, nawet wówczas, gdy wcześniej pojawiły się poważne problemy zdrowotne a nawet “wyrok” – niepłodność.

Fragment wstępu dr Bogdana Szymala, specjalisty ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej, właściciela kliniki Galena w Bielsku-Białej:

Dlaczego jest to wyjątkowa książka?

Przede wszystkim ze względu na  bardzo szczery i głęboki wątek osobisty. Jestem przekonana, że każda kobieta, czytając  książkę Ani odnajdzie w niej swoje własne emocje, swoje własne doświadczenia i dzięki temu odnajdzie drogę do własnej płodności. Obok osobistych przeżyć mamy również wiele informacji na temat wpływu otoczenia a przede wszystkim relacji z najbliższymi a także historii rodziny.  Ich rola w sytuacji niepłodności jest istotna a często niestety bagatelizowana.

Drugim istotnym punktem świadczącym o wyjątkowości tej książki jest pokazanie, jak ważna w leczeniu niepłodności jest psychika. Lekarze najczęściej skupiają się na fizjologicznym aspekcie trudności z poczęciem, szukają “medycznego problemu”, który będą mogli rozwiązać zlecając szereg badań, na podstawie których wyciągną wnioski i zastosują adekwatne leczenie. Autorka pokazuje, że zmagania z niepłodnością nie dotyczą tylko ciała. Ich związek z psychiką i “blokadą”, która tkwi w głowie to  jest również ważny problem do rozwiązania.

Autorka szczegółowo opisuje każdy sposób leczenia niepłodności.  Od monitoringu dni płodnych po in vitro. Przedstawia poszczególne kroki każdego procesu, jak również emocje z nimi związane.  Dla każdej kobiety/pary, która zmaga się z problemem niepłodności taka wiedza jest nie do przecenienia zanim zdecydują się na tę pierwszą wizytę u lekarza. Zaopatrzeni w taką dawkę rzetelnych informacji bardziej świadomie podejdą do problemu, co pomoże im w podjęciu decyzji o formie leczenia.

Szczególną uwagę zwróciłam na ćwiczenia, jakie można znaleźć w książce. Wizualizacja, “koło spokoju” albo “symboliczne zrzucanie balastu” (czyli odpuszczanie) są  pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów. Autorka pokazuje, jak je robić by wspierały proces leczeniu niepłodności.

Jestem przekonana, że ta wspaniała książka “MOJA MISJA – DZIECKO” pomoże każdej kobiecie/parze, przejść przez ten trudny czas. Zarówno tym, którzy są na początku swojej  drogi, jak i tym, którzy doświadczyli już zmagań związanych ze staraniem się o dziecko.

Gorąco polecam ją wszystkim, których problem dotyka bezpośrednio oraz tym, którzy chcą pomóc swoim bliskim.

Anna Klekowiecka – “Moja misja – dziecko. Jak przez akceptację odbudować swoją płodność?”

Wydawca – Milenium Publishers, 2020

Zapraszam na strony:

Anna Klekowiecka – Coach płodności

Anna Klekowiecka – Rozwiązanie jest w Tobie

Dziękuję autorce za egzemplarz recenzencki.

Zapraszam też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *