Macierzyństwo to wspaniała przygoda. Wspaniała, choć jednocześnie trudna a we współczesnym świecie, pełnym wyzwań i pędu wcale nie taka łatwa do zrealizowania.

Młoda dziewczyna często myśli o swoim macierzyństwie w kategoriach przyszłości….kiedyś…kiedy będę gotowa….potem przychodzi gotowość, ale … często na drodze stają pewne przeszkody i ziszczenie marzenia o macierzyństwie staje się ogromnym wyzwaniem.

Zaczynają się badania, problemy natury fizjologicznej, propozycje zapłodnienia w inny, niż naturalny sposób ale…często też nie wychodzą, pojawia się jeszcze większy stres, presja otoczenia, rozczarowanie własną osobą….

A…wszystko zaczyna się w głowie.

Dla tych kobiet i mężczyzn – par, którzy zmagają się z problemem niepłodności – Anna Klekowiecka – coach płodności napisała wyjątkową książkę. Na swoim własnym przykładzie autorka przekonuje, że możliwe jest naturalne zajście w ciążę i radość macierzyństwa, nawet wówczas, gdy wcześniej pojawiły się poważne problemy zdrowotne a nawet “wyrok” – niepłodność.

Fragment wstępu dr Bogdana Szymala, specjalisty ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej, właściciela kliniki Galena w Bielsku-Białej:

Dlaczego jest to wyjątkowa książka?

Przede wszystkim ze względu na  bardzo szczery i głęboki wątek osobisty. Jestem przekonana, że każda kobieta, czytając  książkę Ani odnajdzie w niej swoje własne emocje, swoje własne doświadczenia i dzięki temu odnajdzie drogę do własnej płodności. Obok osobistych przeżyć mamy również wiele informacji na temat wpływu otoczenia a przede wszystkim relacji z najbliższymi a także historii rodziny.  Ich rola w sytuacji niepłodności jest istotna a często niestety bagatelizowana.

Drugim istotnym punktem świadczącym o wyjątkowości tej książki jest pokazanie, jak ważna w leczeniu niepłodności jest psychika. Lekarze najczęściej skupiają się na fizjologicznym aspekcie trudności z poczęciem, szukają “medycznego problemu”, który będą mogli rozwiązać zlecając szereg badań, na podstawie których wyciągną wnioski i zastosują adekwatne leczenie. Autorka pokazuje, że zmagania z niepłodnością nie dotyczą tylko ciała. Ich związek z psychiką i “blokadą”, która tkwi w głowie to  jest również ważny problem do rozwiązania.

Autorka szczegółowo opisuje każdy sposób leczenia niepłodności.  Od monitoringu dni płodnych po in vitro. Przedstawia poszczególne kroki każdego procesu, jak również emocje z nimi związane.  Dla każdej kobiety/pary, która zmaga się z problemem niepłodności taka wiedza jest nie do przecenienia zanim zdecydują się na tę pierwszą wizytę u lekarza. Zaopatrzeni w taką dawkę rzetelnych informacji bardziej świadomie podejdą do problemu, co pomoże im w podjęciu decyzji o formie leczenia.

Szczególną uwagę zwróciłam na ćwiczenia, jakie można znaleźć w książce. Wizualizacja, “koło spokoju” albo “symboliczne zrzucanie balastu” (czyli odpuszczanie) są  pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów. Autorka pokazuje, jak je robić by wspierały proces leczeniu niepłodności.

Jestem przekonana, że ta wspaniała książka “MOJA MISJA – DZIECKO” pomoże każdej kobiecie/parze, przejść przez ten trudny czas. Zarówno tym, którzy są na początku swojej  drogi, jak i tym, którzy doświadczyli już zmagań związanych ze staraniem się o dziecko.

Gorąco polecam ją wszystkim, których problem dotyka bezpośrednio oraz tym, którzy chcą pomóc swoim bliskim.

Anna Klekowiecka – “Moja misja – dziecko. Jak przez akceptację odbudować swoją płodność?”

Wydawca – Milenium Publishers, 2020

Zapraszam na strony:

Anna Klekowiecka – Coach płodności

Anna Klekowiecka – Rozwiązanie jest w Tobie

Dziękuję autorce za egzemplarz recenzencki.

Zapraszam też na mój  Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz  Instagramgdzie bywa całkiem ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *