Samoświadomość.
Samoświadomość to wyjątkowa umiejętność, która może być największym narzędziem prowadzącym nas do pożądanej zmiany i rozwoju osobistego. To „wiedza o sobie”. Znajomość własnych myśli, uczuć, zachowań, doświadczeń, potrzeb, możliwości, zasobów, obaw, lęków jest kluczowym elementem samoświadomości a poznawanie istotnych zależności pomiędzy nimi czyli odpowiedzi na pytania dlaczego tak myślimy, dlaczego tak robimy, dlaczego tak się zachowujemy, dlaczego tak czujemy to pierwszy krok do zmiany, którą sami wykreujemy.
Również dzieci dysponują samoświadomością. Przychodząc na świat uczą się siebie. Stopniowo poznają swoje ciało, odczuwają swoje potrzeby, sterują swoim zachowaniem, aby je zaspokajać. Uczą się też rozpoznawać swoje emocje oraz związek z otoczeniem i jego wpływ na zachowanie.
Jako rodzice możemy pomóc dzieciom w rozwijaniu ich świadomości. Otwarte rozmowy z dziećmi o tym, co czują, myślą, jakie widzą w sobie cechy, jakie mają potrzeby, obawy nie tylko rozwinie umiejętność samoświadomości ale również wzmocni poczucie wartości młodego człowieka.
Te 7 poniższych zabaw – ćwiczeń, które są bardzo pomocne w rozwijaniu samoświadomości należą do ulubionych przez dzieci.
Gorąco zachęcam do wspólnej zabawy:
- NIETYPOWY PORTRET
Potrzebne będą kolorowe gazety, kolorowe kartki, kredki, flamastry, klej, nożyczki i inne przybory plastyczne.
„Na kartce papieru odrysuj swoją stopę i dłoń tak, żeby były połączone. Następnie z odrysowanych dłoni i stopy stwórz portret siebie. Możesz wybrać dowolne kolory, kształty, możesz też coś przykleić a także zdecydować, czy głową będzie stopa, czy dłoń.
- SUPER-BOHATER
Potrzebne będą kolorowe gazety, kolorowe kartki, kredki, flamastry, klej, nożyczki i inne przybory plastyczne.
„Narysuj, namaluj, stwórz siebie, jako super – bohatera. Zastanów się, jak wyglądasz, jaki super-bohater, super-bohaterka? Jakie masz cechy zewnętrzne i te, które są w środku? Jakimi mocami dysponujesz?
W tym ćwiczeniu możesz dać się ponieść wyobraźni”.
- POZYTYWNA DŁOŃ
Potrzebne będą kartki, kredki, flamastry, klej, nożyczki i inne przybory plastyczne.
„Na kartce papieru odrysuj swoją dłoń. Nie musi być idealnie równa, ważne, żeby to była Twoja dłoń. Na każdym palcu napisz albo narysuj jedną swoją pozytywną cechę, jaką w sobie widzisz, z czego jesteś dumna/dumny. Może to być cecha zewnętrzna, albo wewnętrzna. Pamiętaj, by były to cechy pozytywne”.
Ćwiczenie to wzmacnia również poczucie wartości.
- KOLOROWY KOLAŻ
Potrzebne będą kolorowe gazety, kolorowe kartki, kredki, flamastry, klej, nożyczki i inne przybory plastyczne.
„Z kolorowych gazet wytnij kolorowe obrazki, z którymi się identyfikujesz, które w jakiś sposób kojarzą się z Tobą, są odzwierciedleniem twoich uczuć, myśli, potrzeb, pragnień, obaw, cech albo z czymś, co robisz – lubisz to robić, sprawia Ci trudność albo na przykład chcesz się nauczyć. Kolaż będzie odzwierciedlał Ciebie”.
- BANER REKLAMOWY
Potrzebne będą kolorowe gazety, kolorowe kartki, kredki, flamastry, klej, nożyczki i inne przybory plastyczne.
„Twoim zadaniem jest zrobienie baneru reklamowego, który będzie zachęcał do przyjaźni z Tobą. Przedstaw siebie – jako przyjaciela. Pokaż cechy, dzięki którym warto się z Tobą przyjaźnić”.
- CZTEROLISTNA KONICZYNA
Potrzebne będą kredki, flamastry i inne przybory plastyczne oraz schemat czterolistnej koniczyny.
„Koniczynka, którą widzisz jest symbolem szczęścia. Twoim zadaniem jest narysowanie lub napisanie na każdym z czterech listków Twoich cech, które dostałeś w darze od natury, od przodków, nad którymi nie musiałeś w żaden sposób pracować. Co to będzie”?
- NOWA PLANETA
Potrzebne będą duża kartka papieru, kredki, flamastry, kolorowe gazety i inne przybory plastyczne.
„Z dużej kartki papieru wytnij jak największe koło. To będzie nowa – TWOJA – planeta. Możesz urządzić ją po swojemu. Narysuj lądy, wody, góry. Narysuj to, co będzie ważne dla Ciebie. Skup się na rzeczach niematerialnych. Jakie istotne wartości znajdą się na Twojej planecie”?
Przedstawione ćwiczenia, bardzo lubiane przez dzieci są naprawdę bardzo pomocne w rozwijaniu ich samoświadomości u dzieci.
Które podoba Ci się najbardziej?
A może masz też swoje i zechcesz się z nami podzielić swoimi doświadczeniami.
Zapraszam do komentowania.
Jeśli uważasz, że warto – udostępnij. Będę ogromnie wdzięczna.
Zapraszam też na mój Facebook, gdzie bywa wesoło, inspirująco oraz refleksyjnie oraz Instagram, gdzie bywa całkiem ładnie.
Jest to lista świetnych zabaw! Jak zawsze twój blog nie zawodzi.